fallback

Къде е България сред световните аутсорсинг дестинации?

Висок потенциал с необходими подобрения в инфраструктурата и отношението на правителството - това са главните характеристики на нашия пазар

08:11 | 28.04.09 г.
Автор - снимка
Създател

Съществуват различни теории за това как икономическата криза ще се отрази на нагласата на компаниите по света да изнасят част от дейностите си към външни подизпълнители (аутсорсинг), но експертите са на мнение, че в средносрочен до дългосрочен план интересът към тези процеси ще се запази.

При взимането на аутсорсинг решения компаниите се водят от различни принципи и взимат предвид различни фактори като цена, инфраструктура, политическа и финансова ситуация в конкретната страна, към която се насочват.

Въпреки че обикновено са един от основните фактори, понижените разходи, които аутсорсингът предлага, не трябва да са единственият мотив за компаниите и те не трябва да се фокусират единствено върху тях, смятат специалисти, които взеха участие в конференция, посветена на аутсорсинга и офшоринга, организирана от Financial Times, в Лондон.

Проучване на London School of Economics (LSE) представя развитието на 14 пазара на аутсорсинг, в които не влизат т. нар. страни BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай). Според различните критерии, които то взима предвид, България предлага едни от сравнително благоприятните условия за аутсорсинг услуги в света с добра комбинация между цена, институционална рамка, инфраструктура и бизнес среда.

Като цяло страните от Централна и Източна Европа са предпочитана дестинация за компаниите от Западна Европа поради своята близост, квалифицирана работна ръка, която предлагат, и културната съвместимост.

Специално България се нарежда на едно от челните места по отношение цена на аутсорсинг услугите в Европа, изпреварвайки Чехия, Полша и Румъния със своите по-ниски цени. Въпреки това като цяло в класацията на проучените държави повечето от тях предлагат по-благоприятни ценови условия, се казва в проучването.

Същевременно в друго проучване, представено от Амин Кайрелдин, стратегически съветник и член на борда на директорите на Египетската агенция за развитието на ИТ индустрията, България е класирана на трето място в света според благоприятна дестинация в ценово отношение след Индия и Египет.

Проучването на LSE взима предвид комбинация от разходите за стартиране на бизнес, инфраструктура и разходите за труд.

Наред с това българският пазар предлага значително по-квалифицирана работна ръка с разнообразни езикови и технически умения в сравнение с повечето от държавите, включени в проучването. Според този фактор тя е класирана наравно с Беларус, като е изпреварена единствено от Египет, Филипините и Мексико.

Страната ни заема едно от последните места по отношение на аутсорсинг среда, която предлага, която включва отношение на правителството към необходимостта от инвестиции в инфраструктура, реформите и решителността за мерки за защита на интелектуалната собственост.

България се нарежда наравно с Мароко и изпреварва Беларус, Коста Рика и Венецуела, но все още е след Чехия, Египет, Мексико, Филипините, Полша, Румъния, Словакия, Тунис и Виетнам.

Подобно е и класирането на страната ни по отношение на инфраструктурата за аутсорсинг услуги, като е класирана на 11-то място сред 14-те държави.

Сравнително положително е възприятието на инвеститорите относно риска на страната ни, която е класирана на едно от високите места по този критерий, изпреварвайки повечето азиатски и и африкански страни, но след страните от Централна и Източна Европа.

Подобна е и позицията на България по отношение на потенциала на пазара на аутсорсинг услуги, където се нарежда на 5-то място и както авторите на проучването отбелязват, единственият въпрос е да се изработи стратегия как този потенциал да се превърне в силен ръст.

Още от конференцията в Лондон:

Три сценария за развитието на световната икономика

Скритите рискове и негативи на аутсорсинга

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:49 | 20.08.22 г.
fallback