fallback

Предлагат на борсата жито с цена под европейската, но купувачи няма

И тази седмица на борсата в Ротердам цената на суровото олио продължи да пада, като вече е 810 долара/т

17:17 | 21.11.08 г.
Автор - снимка
Създател

Оферта за продажба на доста голямо количество пшеница - 15 хил. т, при цена от 235 лв./т беше предложена тази седмица на Софийската сткова борса (ССБ), но насрещни оферти за покупка нямаше. Тази цена към момента е изгодна за купувачите, като се има предвид, че към днешна дата котировките на хлебното зърно на борсата в Будапеща (където цените на зърното са около средните за Европа) са 243 лв./т, а на царевицата – 165 лв./т*.

Причината за липсата на интерес към закупуване се дължи на наличността на големи количества жито в страната вследствие на високата реколта, независимо че вече известни количества са изнесени в чужбина. Напоследък обаче и в Европа е намаляло търсенето на зърно, въпреки че има очаквания, както е традиционно, през пролетта и зимата цената на зърното да се покачва в една или друга степен. За тази година обаче не е сигурно, че ще има покачване – или то ще е малко.

Явно се допуска и още по-голям спад на цените, именно поради което наскоро ЕК обяви за интервенционното изкупуване на зърно по цена по 101 евро/т, когато пазарната му цена падне под посочената. Тази възможност пък вероятно е другата основна причина за липсата на оферти за покупка на зърно – търговците изчакват евентуално още по-голям спад на цената му.

Според запознати от бранша, финансовото положение на част от производителите на пшеница в странанта изобщо не е завидно, защото те задържаха умишлено пшеницата първите 1-2 месеца след прибирането й, изчаквайки вдигането на цената над 250-260 лв./т – а цените напротив, паднаха.

Възможно е част от производителите на зърно да нямат достатъчно средства за сеитба и отглаждане на следващата реколта, защото цените на земеделските консумативи не падат със същите темпове, а имат и кредити за връщане. Не случайно ЕК разреши за следващата година по-големи възможности на субсидиране на земеделците от националните бюджети на страните от ЕС.

На ССБ през седмицата бяха реализирани сравнително големи обороти от общо над 10 млн. лв., най-вече от сделки на едро с горива. Сделките за покупка на: бензин А 95Н са за 1590 лв./1000 л и 1683 лв./т; бензин А 98Н – за 1730 лв./1000 л; дизелово гориво – за 1573-1710 лв./1000 л; нафта за отоплание – за 1585-1611 лв./1000 л.

И тази седмица на борсата в Ротердам цената на суровото олио продължи да пада, като вече е 810 долара/т (спад от 35 долара/т за седмица), т.е. само 45% от цената от тази пролет от 1800 долара/т. Този драстичен спад се дължи не само на високата реколта от маслодаен слънчоглед в цяла Европа (както при зърното), но и на намалената консумация на олио от потребителите.

Това стана, тъй като поради прекалено високите цени (донякъде изкуствено поддържани) на олиото през миналата година, които почти стигнаха тези на зехтина, част от потребителите на дребно в чужбина и у нас се преориентираха към употреба на зехтин (макар и от по-обикновени марки) и едва ли скоро отново ще променят вкусовете си. А що се отнася до цената на маслодайния слънчоглед, на борсата в Будапеща той запази цената (преизчислена в лева) си от миналата седмица от 377 лв./т. Подобно е положението и при цените на зърното в Чикаго, които съвсем леко поевтиняха спрямо предходната семица и към тази сутрин котировките на пшеницата са 188 долара/т, а на царевицата – 143 долара/т.

*Посочените цени в лева са без включен ДДС

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:38 | 31.08.22 г.
fallback