fallback

България изпревари Румъния по привлекателност за чуждите инвеститори

Очаква се най-голяма част от предстоящите нови инвестиции в ЦИЕ да бъдат привлечени от Русия, България, Хърватска и Украйна

14:33 | 09.09.08 г.
Автор - снимка
Създател

За периода април-юли Румъния е слязла с две места в класацията на най-предпочитаните страни за инвестиции в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), показва индексът на бизнес доверието на Ройтерс и австрийската банка OeKB. В края на наблюдавания период северната ни съседка се нарежда на четвърта позиция, става ясно от информация в румънския вестник Gardianul.

България пък се изкачва нагоре и заедно с Полша изпреварват Румъния. Покачването на доверието в нашата страна и в Полша е съвсем леко, но достатъчно, за да изпревари това в Румъния, която досега е била предпочитана пред България от немалко чуждестранни инвеститори.

Индексът на доверието на инвеститорите в бизнес климата в Румъния е спаднало чувствително през юли - до 53 пункта, в сравнение с 60 през април и 66 пункта в началото на годината. Индексите за България и Полша са на ниво 57 пункта, спрямо 59 и съответно 56 през април.

Русия запазва лидерската си позиция в класацията с индекс 66, в сравнение с 64 през април и 72 пункта през януари, но проучването е проведено преди началото на конфликта в Грузия.

На последно място е поставена Унгария с индекс на равнище от около 30 пункта.

Приблизително една трета от анкетираните са посочили, че голяма част от очакваните нови инвестиции в региона през следващите 12 месеца ще бъдат привлечени от Русия, България, Хърватска и Украйна. Сред големите вложения в региона се очаква да бъде мащабният проект за 5 млрд. евро на металургичния гигант Фьост Алпине, който се колебае в избора си между България, Румъния, Украйна и Турция.

Индексът е съставен на базата на мненията, дадени от представители на 400 компании с дейност в региона, а в подреждането са включени 11 страни.

Това лято доверието в бизнес средата в региона като цяло отчита спад спрямо миналата година, но инвеститорите остават оптимисти за икономическия растеж за 2008 г.

Средната стойност на индекса за 11-те включени в него страни се е понижила от 49 до 44 пункта, но всяка стойност над нулата според Ройтерс показва положителна оценка и оптимистични перспективи.

Още по темата: Ст. Сталев: Тази година е по-тежка за инвестиции от предходната

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:51 | 14.09.22 г.
fallback