fallback

Въвеждат проста такса за съдебните искове

Разноски по делата и по изпълнението няма да се плащат предварително

15:38 | 06.03.08 г.

С изменения в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) правителството отмени досегашната 4-процентна пропорционална държавна такса върху цената на иска и прие да бъде въведена проста такса, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Промяната е резултат от осъдително решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от 2007 г. по делото „Станков срещу България”, се уточнява в съобщението.
Първан Станков започва съдебно производство срещу държавата за вреди, причинени от неоправданото му задържане в следствения арест. Български съд осъжда държавата да плати обезщетение на жалбоподателя, но таксата, която той е трябвало да заплати върху отхвърлената част от иска му, била почти 90% от присъденото обезщетение.
ЕСПЧ единодушно присъди, че има нарушение на правото на справедлив съдебен процес, тъй като налагането на значителна финансова тежест, каквото в случая представлява плащането на държавната такса, е ограничаване на достъпа до съд. ЕСПЧ смята, че държавната такса не е пропорционална на размера на присъденото обезщетение за неимуществени вреди. Присъденото на жалбоподателя обезщетение беше 2000 евро за неимуществени вреди и 1300 евро за разходи и разноски по делото.
Промяната, предизвикана от това решение на ЕСПЧ, предвижда по делата, водени по ЗОДОВ, да се внася проста държавна такса, чийто размер се определя с тарифа, одобрена от Министерския съвет. Разноски по делата и по изпълнението няма да се плащат предварително.
Ако искът бъде отхвърлен изцяло, съдът ще осъжда ищеца да заплати направените разноски по производството. Разноските се заплащат от ищеца и при оттегляне на или отказ от иска изцяло.
Ако искът бъде уважен изцяло или частично, съдът ще осъжда ответника да заплати направените разноски по производството, както и да заплати на ищеца внесената държавна такса. Съдът ще осъжда ответника да заплати на ищеца и възнаграждение за един адвокат, съразмерно с уважената част от иска.
Тези разпоредби ще се прилагат по отношение на висящите при влизане на закона в сила дела, включително и по отношение на делата с постановени, но невлезли в сила съдебни актове.
По ЗОДОВ граждани и юридически лица могат да търсят отговорност от държавата и общините за вреди, причинени им от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица по реда на Административно-процесуалния кодекс и пред административните съдилища. Делата, които се отнасят до вреди, причинени от органите на дознанието, следствието, прокуратурата и съда се водят по реда на Гражданския процесуален кодекс пред общите граждански съдилища.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:07 | 14.09.22 г.
fallback