fallback

Десетина фирми искат да инвестират в завод за отпадъци в София

Имената на фирмите не се съобщават. СО трябва да посочи една от тях за евентуално публично-частно партньорство

12:54 | 24.07.07 г.
Автор - снимка
Създател

„Минимум 8-10 субекта са готови да инвестират в изграждането на завод за преработка на отпадъците на София“, каза пред журналисти министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров, предаде БТА. Чакъров участва в конференция за представянето на Оперативна програма "Околна среда".

Министърът не съобщи имената на фирмите и уточни, че е въпрос Столичната община да посочи една от тях за евентуално публично-частно партньорство по проекта.

Заводът може да се финансира и по линия на оперативната програма. Според Чакъров няма проблем проектът да бъде представен за одобрение от Европейската комисия, друг е въпросът обаче дали той ще бъде одобрен. Една от причините е, че ЕК е консервативна към проекти, които генерират приходи. Освен това не може половината от средствата по оперативната програма да отидат само за София.

На този етап няма по-сериозни предупреждения от ЕК във връзка с "Натура 2000", каза министърът в отговор на журналистически въпрос. Проектът за промени в Закона за биоразнообразието, с които се транспонират двете директиви по екомрежата е разгледан на първо четене в парламентарната комисия по околна среда и предстои да бъде одобрен от Народното събрание.

Министерството на околната среда и водите е възложило на Българската академия на науките за прецизира от научна гледна точка отложените за включване в екомрежата зони и до началото на септември учените ще са окончателно готови, каза министърът. Следващата стъпка е насрочване на заседание на Националния съвет по биоразнообразие, след което зоните ще бъдат разгледани и от Министерския съвет.

Чакъров съобщи, че през следващите една-две седмици ще са готови първите проекти на заповеди на министъра за защитените зони. Това не значи спиране на строително-инвестициони дейности, те трябва само да бъдат природосъобразни, каза Чакъров.

Във връзка с изтичането на мораториума върху строителните дейности в Иракли, министърът каза, че нормативната база все още позволява на местната власт да взема решения, които отварят врати за подобни инвестиции.

Очаквам сериозна дискусия за Иракли, каза министърът и допълни, че по този въпрос ще има решение на МС на едно от следващите му заседания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:42 | 20.08.22 г.
fallback