Едва три на сто от завършилите туризъм остават в България. Тенденцията бързо трябва да се преодолее, смятат от Българската асоциация на професионалните готвачи, които се събраха край Варна, за да обсъдят решаването на проблемите си в бранша.
Асоциацията им съществува от две години, в нея членуват над 150 души. Според президента й Андре Токев България има повод да се гордее с класните си специалисти, които за последната година и половина са донесли 12 медала от 4 международни кулинарни състезания.
Основният проблем в гилдията на готвачите е, че училищата, в които се подготвят кадрите за туризма, не са пряко свързани с бизнеса. От Асоциацията на българските професионални готвачи (БАПГ) искат учебните и производствени стажове да се извършват в действащи хотели и ресторанти, за да не остане обучението им само теоретично, какъвто е проблемът с образованието и в другите сфери в страната ни.
Практиката показва че ако работодателите инвестират в кадрите си, това се отразява благотворно и на бизнеса. Според вицепрезидента на БАПГ Иван Манчев другият проблем, заради който има криза в намирането на изкусни кулинарни майстори, е заплащането им. То трябва да е адекватно, за да бъдат мотивирани подготвените от държавата специалисти да останат в страната, а не да търсят реализацията си другаде. За целта обаче е необходима и намесата на държавата, смята той, за да не губи тя квалифицираните си кадри.
“Нещата трябва да бъдат решени, а не да се мисли само на парче, както е в този сезон – да се привлече готвач, да се “открадне” от конкуренцията. С нелоялност не може да се прави успешен бизнес”, добави още Манчев.
В момента в България има около 30 училища, които подготвят кадри за хотелиерския бизнес. 14 хиляди души ги завършват годишно и почти всички тези кадри “изтичат” зад граница, търсейки по-добри условия за живот и работа.