Общо 18 компании, от които пет публични, получиха комплексни разрешителни днес на специална церемония, състояла се в Министерство на околната среда и водите. Петте отличници от БФБ-София са Дуропак-Тракия Папир АД, Енергия АД, Марицатекс АД, Оловно-Цинков Компекс АД и Костенец-ХХИ АД.
Пазарджишкият производител на хартия и картони за опаковки Дуропак-Тракия Папир получи разрешително за инстралация за производство на хартия и картон и инсталация за производство на топлоенергия.
Търговишкият производител на оловно-кисели панцерни акумулаторни батерии Енергия е с разрешително за инсталация на акумулаторни батерии, а Марицатекс - за инсталация за предварителна обработка и багрене на влакна (прежда) и текстил.
Кърджалийският производител на олово, цинк, оловни сплави, цинкови сплави и химически продукти ОЦК се сдоби с разрешително за производство на цветни метали, а Костенец-ХХИ – за производство на хартия.
Комплексно разрешително получи и Рубин АД – за инсталация на амбалажно стъкло. Само преди дни плевенското дружество подписа договор за закупуването на 98,86% от капитала на сръбски
завод за производство на стъкло в Парачин.
Цената на закупуването е 100 хил. евро, като отделно българската страна е обещала инвестиционна програма на стойност 25 млн. евро.
Разрешителни бяха издадени и на Керамат АД-цех Ветрище, гр.Каспичан, Ембул Инвестмънт АД, Йонтех ООД, Галко АД, Регионално депо за неопасни отпадъци на общините Ботевград, Правец и Европоле, Берг Монтана Фитинги АД, Керамат АД-цех Дивдядово, Керамит ГТ АД, Енергоремонт-Кресна АД, Стройкерамика ООД, ЕТ Старт Иван Йорданов и Депо за неопасни отпадъци – Елхово.
Изменено бе комплексното разрешително на Брикел ЕАД, а отказ за получаване на разрешителни получиха Лесилхарт АД и Фабрика Стамболийски, гр. Стамболийски.
Издаването на комплексни разрешителни е регламентирано със Закона за опазване на околната среда от 2002 година и съответната наредба. Процесът стартира през 2003 г. С издадените днес разрешителни броят им нарасна до 117.
Свързани компании: