fallback
Най-малко 20% от безработните трябва да минат през квалификация
Във Великобритания реформата в образователната и трудова система е продължила 20 години, а при нас от старта на реформите са минали 16 години
17:41 | 11.04.06 г.Препоръчан материал от партньор на investor.bg
В повечето магистърски и бакалавърски програми липсват достатъчно кадри в областта на основни професии като строителство, хранително-вкусова и шивашка промишленост. Това каза Розалия Джанева, регионален директор на НОИ за Южен Централен район, по време на Икономически форум Марица „Пазари, инвестиции, проекти“. Форумът, който се провежда в Пловдив и ще продължи и в сряда, се осъществява с медийното партньорство на Investor.bg.
Според Джанева държавата, бизнесът и индивидът трябва да са еднакво готови да платят цената на квалификацията, а в момента отговорностите се прехвърлят. В същото време не по-малко от 20% от безработните трябва да минат през квалификация.
Розалия Джанева каза също така, че е притесняващ фактът, че в региона има много висок брой пенсионери – 213 хил., като над 11% от тях са в трудоспособна възраст. Тя също подчерта желанието на голяма група продължително безработни да продължат да живеят на социални помощи.
Регионалният директор все пак отчете подобрение на пазара на труда в Южен Централен район и даде пример с Великобритания, където реформата в образователната и трудова система е продължила 20 години, а при нас от старта на реформите са минали 16 години.
Липсата на достатъчно квалифицирани кадри бе подчертана и от Ана Аладжаджян, представител на Аграрния университет. Тя посочи, че работодателите инвестират между 3 и 6 месеца за квалификация на служителите, като се усеща и липсата на езикови и компютърни умения в персонала. Според Аладжаджян един от основните методи за увеличаване мотивацията на младите хора са кариерните центрове, в които се дава ориентация за необходимите умения за постъпване и справяне в даден работен колектив.
Според представителните наблюдения на Националния статистически институт заетите лица в Южен Централен район на планиране са 723 хил. души, уточни Фани Николова от Агенция по заетостта. Коефициентът на заетост, който отразява съотношението между броя на заетите лица над 15 г. в рамките на заетите в региона, е 43,7%. Спрямо 2004 г. нарастването е с 0,2 пункта, но то е под средното за страната, което е 44,7%.
През 2005 г. с най-голям процент на заетост са лицата между 35 и 44 години. 78 лица от 100 са били заети в рамките на тази възрастова група. Характерното за пазара на труда за Южен Централен район на планиране в последните няколко години е намаляване на равнището на безработица и на регистрираните безработни в бюрата по труда в този регион. През 2005 средногодишният брой на регистрираните безработни лица е 110 919, като това представлява 11,9% равнище на безработица.
Отделни групи лица се реализират по-трудно на пазара на труда. Преди всичко това са лица с намалена работоспособност, продължително безработни лица, младежи над 29 години, както и майки с деца до 3 години, чиято реализация също е доста затруднена.
Сред другите проблеми, които Фани Николова очерта, са т.нар. „женска безработица“ - 56,8% от регистрираните в бюрата по труда са жени, както и лисата на квалификация - 67% от регистрираните безработни са без квалификация, специалност или конкретна професия. Сериозен е и проблемът с образователната структура - през 2005 г. 28,6% притежават начално и по-ниско образование, а 34,6% от регистрираните безработни са с основно образование.
„Състоянието е доста сериозно от гледна точка на заетостта и възможностите за реализация“, подчерта Николова.
Още от Икономически форум Марица „Пазари, инвестиции, проекти":
Инвестират 10 млн. лв. в хладилен терминал край Пловдив
Мащабна инфраструктурна програма ще насърчава инвестициите в Пловдив
Около 50% от съоръженията в индустриална зона „Раковски“ вече са заети
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:33 | 01.09.22 г.
напиши коментар
fallback