Президентът се нагърби и с икономиката в идните 15 г.
По негова заръка учени от БАН ще изготвят дългосрочна стратегия в помощ на правителството
В рамките само на две седмици президентът лансира две амбициозни по замисъла си инициативи. Първанов е наредил на екип учени от БАН да изготвят стратегия за цялостното икономическо развитие на страната до 2020 г. Това съобщи самият той, представяйки вчера доклада "Конвергенция и европейски фондове", писан по негова поръчка от учени икономисти.
На 9 януари пак под егидата на президента започна изготвянето на друга 15-годишна стратегия - за решаване на демографските проблеми. По този повод държавният глава свика и Консултативния съвет по национална сигурност. Очаква се документът да е готов към края на април.
Общинари искат авиолиния от Бургас до Лондон
Председателите на местните парламенти в черноморските градове ще поискат от родните авиопревозвачи да разкрият директна линия Бургас-Лондон и през зимата. Това обяви шефът на общинския съвет в Несебър и местен хотелиер Димитър Янков. Причината е в нарасналия брой на британски туристи и през студените месеци, а също и в необходимостта на български бизнесмени от туристическия бранш постоянно да пътуват до Лондон за договаряния и бизнес.
Властта призова: Народе, спестявай!
Бумът в покупките на вносни стоки срива икономиката, предупредиха експерти
в. Стандарт
Икономиката ни ще е стабилна, ако хората спестяват парите си, вместо да ги харчат. Заключението направи вицепремиерът Ивайло Калфин. Той коментира доклада, изготвен по поръчка на президента Георги Първанов, за готовността ни за ЕС. Така властта припомни позабравените думи на бившия премиер Димитър Попов: "За Бога, братя, не купувайте!" Миналата година семействата са заделили настрана едва 6-7% от доходите си. Харченето на пари води до вдигане на цените. Стойността на покупките системно надхвърля ръста на доходите на домакинствата.
Заможните по-често търсят работа навън
Емигрантите пращат у нас 890 милиона евро на година
в. Стандарт
Между 20 и 25 хиляди души годишно напускат България по икономически причини. Това обаче са едва 10% от всички желаещи да отидат зад граница. Най-склонни да емигрират са хората с високи доходи. Куфарите за чужбина стягат предимно тези, които получават възнаграждение над три минимални работни заплати месечно, т.е. близо 500 лева. Това твърди д-р Веселин Минчев, един от авторите на доклада за президента "Конвергенция и европейски фондове".
Около 30 млн. евро годишно излизат от България като емиграционни разходи. Всеки от българите, живеещи и работещи в чужбина, плаща средно по 400 евро, за да си изкара необходимите му зад граница документи. Една десета от емигрантите мразят родината си и твърдят, че никога няма да се върнат в нея. 40% от всички, които напускат България, не знаят с какво ще се занимават в чужбина. За тях авантюрата крие по-малък риск, отколкото ако останат в родината. 20-30% са склонни да работят нискоквалифициран труд.