fallback

Теодора Петкова: Банките ще увеличат дела на заемите за зелени сделки

Ще финансираме проекти на фирми с инвестиции в устойчиви технологии и бизнес, посочи главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк

19:03 | 16.02.21 г.

Приветстваме европейската зелена сделка. Като се има предвид, че мащабът на необходимите инвестиции надхвърля възможностите на публичния сектор, финансовият сектор може да играе ключова роля за постигането на амбициозните цели. Това заяви Теодора Петкова, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на УниКредит Булбанк по време на форума на The Economist Conferences „Фонд за възстановяване и устойчивост на ЕС за преход на България: Иновации - Зелена програма - Цифрова трансформация“.

Според Теодора Петкова начинът, по който финансовият сектор може да се включи, е банките да финансират иновативни проекти на фирмите, които преориентират инвестициите към по-устойчиви технологии и бизнес. Целта е да се осигури икономически растеж в дългосрочен план със създаване на нисковъглеродна и кръгова икономика.

Тя препоръча спешно да се предприемат конкретни действия по трите стълба на ESG - екологичното, социалното и управленското направление в инвестирането.

"В България имаме съвместни дейности с всяка втора корпоративна структура и сме ангажирани да водим разговори с нашите клиенти за преход към устойчиви бизнес модели, предлагайки широка гама ESG продукти и услуги", информира Петкова.

Тя сподели, че по наблюдения на УниКредит на международно и местно ниво апетитът и пазарните възможности за ESG нарастват.

„Двигател за това стават все повече и новите регулации в сферата, както и променящото се поведение на инвеститорите. УниКредит вече включва ESG фактори в своето управление, оценка на риска и стратегия, в съответствие с очакванията на Европейската централна банка, които бяха финализирани в края на 2020 г.“, припомни Теодора Петкова.

Главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк отбеляза, че ESG вече е част от регулаторната рамка.

„Разбираме чувството за спешност от ЕЦБ банките да разпознават климатичните и екологичните рискове и да започнат да ги включват на всеки етап от банковата дейност“, коментира тя.

Петкова увери, че се увеличава делът на зелените трансакции в кредитния портфейл на ръководената от нея финансова институция. Петкова съобщи, че към края на 2019 г. банката има повече от 30% дял във финансирането на възобновяеми енергийни източници и 20% пазарен дял в инсталираните мощности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:40 | 14.09.22 г.
fallback