fallback

Маските на закрито отново стават задължителни

Новите по-строги мерки влизат в сила от утре

12:11 | 22.06.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Маските на закрито отново стават задължителни. Мероприятията на закрито ще бъдат организирани при запълняемост до 50 процента от капацитета на съответната зала, като задължително се носят маски. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

Новите по-строги мерки влизат в сила от утре, 00:00 ч. във вторник.

За седмица анализ е показал увеличение на заболелите и неспазване на дисциплината и това е причината за затягане на мерките, каза здравният министър на извънреден брифинг.

Мероприятията на закрито ще се организират до 50 процента от капацитета на залата със задължителни маски и предпазни средства – за кина, театри, нощни заведения и др. подобни. За нощните заведения Ананиев заяви, че много разчита на личното самосъзнание на хората. „В дискотека или бар е трудно да се спазва дистанцията, но все пак", призна здравният министър. 

В магазини, молове и други търговски обекти трябва да се спазва дистанция от 1,5 м и да се носят маски. Персоналът в търговските обекти също трябва да носи маски.

До 1000 души на сектор се позволяват при провеждането на футболни мачове. При останалите спортни състезания на открито запълняемостта да е също 50 процента.

До края на седмицата ще се прецени допълнително дали ще продължи извънредната епидемична ситуация в страната.

Ананиев призова за по-стриктно спапзване на действащите мерки, за да не се допуска по-висока заболеваемост.

„Ситуацията е сложна. Имаме реално увеличение на случаите. За щастие, то не е толкова много при хората с нужда от интензивни грижи", каза държавният главен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Той посочи, че подобна тенденция се случва и в други страни. На първо място по заболеваемост е Северна Македония 45,6 на 100 хил. население. На второ място на Бланиките е Албания – 12,9, Босна – 11,9, Турция – 10,7. Пето и шесто място са за България – 8,3, Сърбия – 7,09 на 100 хиляди души население.

„Дали това е втора вълна или просто повишаване на случаите, аз съм по-склонен да вярвам на второто“, каза Кунчев.

"Нямаме промяна в стратегията за това какво искаме да постигнем - да не натоварваме здравната система до степен, в която да не можем да приемем за лечение заразени с коронавирус“, каза още Кунчев.

Едва ли ще се стигне до затваряне на градове, но ако е наложително ще се затварят улици и квартали, каза още той. И допълни, че този вирус продължава да не се държи като нормален респираторен вирус, защото не създава достатъчен имунитет и продължава да го носи човек в гърлото си до 35-ия ден.

Той отправи и призив към болниците – да не забравят заповедта на министъра на здравеопазването. Дотук ние говорихме за 3-те „Д”-та. Сега добавяме и едно „К” – контрол. Оказа се, че не можем да разчитаме на съвестта на хората”, посочи още той.

„За мен е много важно, там където хората се събират - магазини, институциите, публичните места... да продължават да се носят маски, шалове или шлемове, защото очевидно, че това има ефект, макар и не на 100%", посочи столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на брифинга.

Контролът ще се увеличи навсякъде, заяви кметът на София.

„Ще мобилизираме още полицаи от Общинска полиция, СДВР също ще се включат в контрола, за да има проверки навсякъде, защото данните за София са обезпокоителни",  каза Фандъкова.

Обстановката с коронавируса се следи изключително внимателно и започва масов контрол за изпълнението на противоепидемичните мерки. Това е докладвано днес на работна среща, свикана от премиера Бойко Борисов в Министерския съвет във връзка с актуалната ситуация с разпространението на COVID-19.

Борисов за пореден път изтъкна, че опасността от COVID-19 не е отминала и че за борбата срещу коронавируса от най-голямо значение и към момента продължава да бъде спазването на физическа дистанция, дисциплина и стриктна дезинфекция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:50 | 12.09.22 г.
fallback