Ако през 2004 индексът на корупция в България е бил най-добър - 4.1, то през тази е 4.0 - нивото, което е било и през 2002 година.
Средният индекс за държавите от ЕС за нивото на корупция е 6.67. Най-добри са резултатите в Исландия - 9.7 от максимума 10.0, и Финландия - 9.6. За присъединяване към ЕС е нужен индекс над 5.0.
В Румъния индексът е 3.0. Подобен е бил той в България през 1999 година.
Според заместник-председателя на Transparency International - Димитър Кюмюрджиев, няма съществен пробив в борбата срещу корупцията в България. По думите му набелязаната стратегия не работи, с изключение на отделни случаи в МВР.
Според него трябва да бъдат преформулирани целите на стратегията. Той добавя още, че напоследък редица сделки имат близост с корупционни практики.
Данните на Transparency International показват, че страни като Словения, Унгария, Естония и Чехия се справят много по-добре с корупцията, отколкото България.
Ако през 2003-та българите са посочили, че най-корумпирани са политиците и магистратите, то през 2004-та класацията оглавяват митничарите.
За първи път през последните шест години през септември тази година българското правителство е поискало среща с представителите на Transparency International.
Министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев е пожелал да се координират усилията на Transparency International и българското правителство.
Transparency International е политически безпристрастна коалиция с идеална цел, която осъществява дейността си посредством разширяваща се мрежа от национални представителства.
Целта на организацията е да мобилизира структурите на гражданското общество и бизнеса, както и представители на академичните и правителствените среди в опитите си да намали корупцията на национално, регионално и международно равнище.
Организацията е учредена през 1993 г. и в момента разполага с над 90 национални представителства по цял свят и с Международен секретариат в Берлин.
Пълният доклад на Transparency International за корупционния индекс можете да намерите тук