fallback

Правителството ще разговаря с “Лукойл” за намаляване на цените на бензина

По отношение на цените на природния газ министър Овчаров обяви, че ще предложи на Министерството на финансите приходите от транзитни такси на “Булгаргаз” от 2006 г. да остават в дружеството

14:17 | 14.10.05 г.
Автор - снимка
Създател

През следващата седмица започват разговори между правителството и представители на “Лукойл-България”, на които ще бъдат обсъдени възможностите за намаляване на цените на бензина за крайните потребители, съобщи днес министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров на пресконференция, на която бе обявен пакет мерки за преодоляване на последиците за българската икономика от увеличените международни цени на петрола.

На тези разговори ще бъдат обсъдени възможностите за намаляване на цените на бензина за крайните потребители. “Факт е, че от януари до септември тази година скокът на цените на бензина у нас е около 35%. В държавите от ЕС този скок е от 11 до 19%. Това, разбира се, поражда някои въпроси”, заяви Румен Овчаров. Министърът допълни, че не иска тази статистика да звучи като обвинение към “Лукойл” и че разчита на партньорско отношение от страна на компанията.

Покачването на цените на петрола на международните пазари от 2004 г. досега се отрази негативно на българската икономика. Конкретно бяха увеличени цените на бензина и цените на природния газ. По силата на сключения през 1998 г. договор с Газпром цените на петрола на международните пазари са сред основните фактори за формирането на доставната цена на природния газ в България. На практика увеличението на цените на петрола на международните пазари почти автоматично води до увеличение на цените на природния газ в България. На свой ред увеличението на цените на природния газ води до увеличение на цените на топлоенергията, тъй като природният газ е основният ресурс за производство на топлоенергия в България.

По отношение на цените на природния газ министър Овчаров обяви, че ще предложи на Министерството на финансите приходите от транзитни такси на “Булгаргаз” от 2006 г. да остават в дружеството, а не да постъпват в държавния бюджет, както досега. Така “Булгаргаз” би получил допълнителен финансов ресурс, който би позволил повече инвестиции в газопреносната мрежа и по-ниски цени за потребителите. Окончателното решение за разпределението на допълнителния ресурс следва да бъде взето от ДКЕВР по предложение на “Булгаргаз”. Ако бъде прието предложението за промяна и цените на петрола на световния пазар не се повишат и това не наложи ново увеличение на природния газ, цената му на вътрешния пазар може да бъде намалена с около 14 лв./1000 куб.м считано от 2006 г. Ако повишение се наложи, то би било смекчено благодарение на този резерв от 14 лв./1000 куб.м.

От 1,2 до 1,4 милиарда лева годишно може да пести България, ако приложи мерки за осъвременяване на топлоизолациите и отоплителните системи в жилищни, обществени и промишлени сгради, съобщи още Румен Овчаров. Екип на МИЕ начело със заместник-министрите Лъчезар Борисов и Валентин Иванов ще представи в края на януари 2006 г. подробен план за конкретните мерки, които ще се изпълняват от началото на пролетта.

“Почти милиард и половина всяка година буквално изтичат между пръстите ни,” каза Овчаров. “Това се случва заради липса на изолации, заради некачествени дограми, заради остарели отоплителни системи. Ние просто трябва да се събудим и да престанем да пилеем пари. Ако не се събудим сами, ще ни събуди следващата международна петролна криза, и то доста по-грубо”, допълни той.

Според министър Овчаров единственият начин да се реши проблемът със силната енергийна зависимост на българската икономика са мащабните инвестиции в енергийна ефективност. Програмата за тези мащабни инвестиции ще бъде приоритет на министерството на икономиката и енергетиката и на правителството на България. Конкретен план за пролетта на 2006 г. ще бъде представен от заместник-министрите Лъчезар Борисов и Валентин Иванов в края на януари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:00 | 11.09.22 г.
fallback