fallback

Окончателно: Министерството на туризма ще дава на концесия морските плажове

Депутатите гласуваха третия опит за прехвърляне на контрола от Закона за концесии към този за Черноморското крайбрежие

12:08 | 18.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Концесиите за морски плаж се възлагат, изпълняват и контролират при условията и по реда на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, т.е от Министерството на туризма. Това реши окончателно парламентът с приетите промени в Закона за концесиите, предаде БТА.

Срещу разпоредбата възрази Валери Симеонов от НФСБ ("Обединени патриоти"), като подчерта, че по режима на Закона за концесиите се отдават автобусни линии, малки язовири, например, и попита на какви основания се променя той за плажовете. Така, според него, няма да има прозрачност при тяхното отдаване.

Симеонов припомни и, че това е третият опит за прехвърляне на концесионирането на плажовете от Закона за концесии към този за Черноморското крайбрежие. “С гласуването на законопроекта ще станете съучастници в ликвидирането на българския туризъм”, предупреди лидерът на НФСБ.

Сбъднати мечти на Министерството на туризма за пълен контрол на концесиите на морските плажове, определи текстовете и съпартиецът му Христиан Митев.

В мотивите си вносителят на законопроекта Министерския съвет обаче е категоричен, че морските плажове са специфични и няма как да се отдават на концесия по процедурите в Закона за концесиите като летищата, пристанищата или друга голяма инфраструктура.

В кулоарите на парламента министърът на туризма Николина Ангелкова поясни, че концесията им е сезонна, с нея се ангажират предимно фирми от малкия и средния бизнес, затова е необходимо условията да бъдат максимално ясни и точни. “Изискванията ще се публикуват на сайта на ведомството”, каза тя.

По думите ѝ, с гласуваните промени се дава ясна гаранция за това как ще се осъществяват процедурите за концесии, както е било и до момента.

“Откакто министерството управлява концесиите, са прекратени над десет концесионни договора, има и ръст на събраните концесионни възнаграждения”, отбеляза министърът. За миналата година по данни, цитирани от Ангелкова, приходите от концесии и наеми на морски плажове са над 18 млн. лева при около 13 млн. лева, преди те да бъдат прехвърлени към министерството.

“Раждаме в туризма "туристическия Сталин", "вся власт Советам", определи приетите промени Славчо Атанасов от "Обединени патриоти". Той прогнозира, че така се гарантира провал на туризма и шезлонги по 40 лева.

Преди около две седмици, когато поправките минаха на първо четене в парламента, Николина Ангелкова обясни, че плажовете в България са отдадени на концесия до 2020 г., изтичат договорите за 39 плажа и ако не се промени досегашният ред, те ще трябва да се отдават при много тежки условия.

Депутатите решиха също, че когато участникът, определен за концесионер, е физическо лице, концесията да се възлага на новоучредено търговско дружество, в което той е едноличен собственик на капитала или на новорегистриран от него едноличен търговец.

Приетите промени в Закона за концесиите предвиждат също министърът на туризма да извършва подготвителни действия за възлагане на концесии за морски плажове, да внася в Министерския съвет предложения за възлагане на концесии за морските плажове, да организира процедурите за определяне на концесионер както и да сключва концесионните договори.

Сключените договори въз основа на дейностите, независимо от датата, на която са сключени, запазват действието си и се изпълняват в съответствие с договорените в тях условия.

След приемането на разпоредбите Николина Ангелкова увери народните представители, че разчита на предложения за продължаване на дебата за развитие на българското Черноморие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:51 | 13.09.22 г.
fallback