Безспорен факт е, че през последните години чуждестранните инвестиции у нас в областта на строителството са в пъти по-големи от тези в северната ни съседка. Причината е главно географското разположение на България – море и планини.
От началото на годината обаче в Румъния се усеща осезаемо раздвижване на пазара на недвижими имоти. Основно фокусът пада върху столицата Букурещ. През последните месеци започна осъществяването на два големи проекта. Първият е “Банеаса”, чиято стойност е над 1 млрд. евро. Ще бъде разположен на територия от 224 хектара в близост до аерогарата, зоопарка и гората Бенеаса.
Луксозността на комплекса, който ще бъде от типа “град в града”, е причина цената на квадратен метър жилищна площ да бъде 1110 евро. Това е с около 100 евро/кв.м по-скъпо в сравнение със средната цена на жилищната площ в румънската столица. Освен апартаменти проектът предвижда и изграждане на офис-площи от най-висок клас “А”, както и търговски и развлекателни центрове.
Вторият проект е отново за жилищен и търговски комплекс, но разположен в центъра на Букурещ. Той се финансира от корпорацията “Тригранит”, в чийто дялов капитал участие има Европейската банка за възстановяване и развитие. Стойността и на този проект е над 1 млрд. евро, въпреки че територията, върху която ще бъде изграден, е около 110 декара.
Според данни на известния румънски сайт www.imobilul.net в момента в Букурещ се предлагат най-много двустайни жилища. Средната цена на квадратен метър е 849 евро. Жилище от 66 кв., разположено на пети етаж и с балкон се оферира на цена от 50 000 евро. Срещу 10 000 евро повече може да се купят 60 кв.м жилищна площ, но обзаведена. В София цената на подобни имоти е 615 евро/кв.м, става ясно от сайта www.imot.bg
Гарсониерите и в румънската столица, както и в София, остават най-скъпи и предпочитани. Средната цена на квадратен метър е съответно 890 и 576 евро. До 1000 евро може да достигне квадратният метър в центъра, където към момента се продават около 50 маломерни апартамента.
Важно е да се уточни, че в Румъния големината на едностайните жилища е до 40 кв. м, а масово двустайните са по 50 кв. м. В България стандартът е малко по-различен. У нас спокойно могат да се намерят гарсониери по 50 кв. м, а големината на двустайните е средно между 60 и 70 кв.м. Съответно апартаментите с три стаи са с големина около 70 кв. м, докато в София те са около 80.
Бърз поглед върху обявите за продавани жилища в www.imobilul.net показва ограничено предлагане на големи жилища в Букурещ. Според специалисти това се дължи на факта, че румънската столица все още не е набрала нужната скорост в строителния бранш и на пазара се оферират предимно стари жилища.
Като цяло броят на предлаганите жилища в централите части на румънската столица са много малко. Това до голяма степен се дължи на архитектурата на града.
Цени на жилища в EUR/кв.м
Букурещ
София
1-стайни
890
576
2-стайни
849
615
3-стайни
852
594
мезонети
960
647
Източник: IMOT.BG, IMOBILUL.NET