fallback

Европейският бизнес подкрепя влизането на България в ЕС през 2007 г.

Препоръките към нас включват необходимостта от премахване на излишната бюрокрация, засилване на борбата с корупцията, продължение на структурните реформи и приватизацията, подобряване на инфраструктурата и др.

09:19 | 08.09.05 г.
Автор - снимка
Създател

Европейският бизнес признава напредъка, постигнат от България и Румъния в подготовката им за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), както и усилията, които трябва неотклонно да бъдат следвани за гарантиране на тяхното присъединяване на 1 януари 2007 г. Това се казва в двата доклада, изпратени до Комисаря по разширяването на ЕС Оли Рен от Съюза на индустриалните и работодателски конфедерации в Европа – UNICE, чийто единствен член в България е Българската стопанска камара (БСК). Документите, представящи становището на европейския бизнес по отношение присъединяването на България и Румъния, ще бъдат взети предвид при подготовката на годишните доклади за напредъка ни, които предстои да бъдат публикувани на 25 октомври тази година. Докладите са подготвени на база проведен междуотраслов преглед в областта на промишлеността, търговията и услугите сред фирми, които работят във или с двете балкански страни.

Успоредно с това UNICE посочва областите, на които всяка една от страните трябва да отдели по-специално внимание.

В доклада за България се казва, че готовността за присъединяване на страната към ЕС е в съответствие с виждането на европейския бизнес за това. Заключенията се основават на обща преценка на страната, както и на специфични препоръки от страна на фирмите към България. Европейският бизнес препоръчва България да бъде приета в ЕС през 2007 г. при условие, че всички реформи са осъществени. Общата оценка е, че макроикономическата стабилност, осъществяването на структурните реформи, както и ясните перспективи за членство в ЕС са предизвикали интереса на европейските фирми към България.

Сред по-важните причини за планиране на дейности в страната фирмите посочват: очакваното средносрочно усъвършенстване на нормативната база, гарантирането на по-голяма сигурност за инвестициите в резултат на присъединяването към ЕС, достъпа до пазар, който се развива много по-динамично от средното ниво за ЕС, притока на средства от фондовете на ЕС, достъп до банкови заеми, ниските разходи за труд и данъци.

През последните три години се наблюдава непрекъснато подобряване на инвестиционния климат и приложение на европейското законодателство по отношение на бизнеса, се посочва още в доклада за България. Европейският бизнес очаква всички политически сили в страната да насочат усилията си за по-нататъшното усъвършенстване и стабилизиране на бизнес средата, както и гарантиране на пълно и равностойно транспониране и внедряване на европейското законодателство на всички нива. Препоръките към нас включват необходимостта от премахване на излишната бюрокрация, засилване на борбата с корупцията, продължение на структурните реформи и приватизацията, подобряване на инфраструктурата, повишаване прозрачността при обществените поръчки и др. В заключение се казва, че според европейския бизнес все още са необходими много решителни действия от страна на България с цел постигане изпълнението на всички задължения към ЕС, транспониране и внедряване на законодателството, касаещо вътрешния пазар, което трябва да бъде факт към момента на присъединяването.

При условие, че България продължи своята последователна политика и целеви ориентиран подход, при сегашната оценка за състоянието на страната присъединяването й към ЕС следва да стане през 2007 г., се казва в документа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:33 | 26.08.22 г.
fallback