fallback

Преглед на печата за 14 ноември

08:15 | 14.11.18 г.

Младен Маринов вдига двойно и тройно добавките в МВР

в. Сега

МВР вдига двойно парите за нощен труд и рязко качва възнагражденията за различни специфични дейности. Това става ясно от проектозаповед на вътрешния министър Младен Маринов, съобщи lex.bg. Документът е публикуван на сайта на вътрешното министерство за обсъждане.  Министърът предлага полицаите да получават допълнително по 50 ст. за всеки отработен час от 22 ч. до 6 ч. Според сегашната заповед, която бе подписана от предишния вътрешен министър Валентин Радев, служителите на МВР взимат по 25 ст. Радев също повиши сумата, но сега Маринов предлага двойно повече. На практика обаче и в този случай за 12-часово нощно дежурство допълнителните пари пак ще са малко - 6 лв., а за 8-часово - 4 лв.  За работа на официални празници, независимо дали тя представлява извънреден труд, ще се плаща допълнително удвоеният размер на основното месечно възнаграждение. Докато са на разположение, държавните служители в МВР ще получават допълнително по 35 ст. на час. Те ще получават пари да не напускат града или дома си, да не пият, защото във всеки един момент има възможност да бъдат извикани по работа. Сегашната заповед предвижда само 10 стотинки на час за въпросното дежурство, тоест увеличението е тройно.

Шефът на АПИ издаде колко може да се "спести" от пътно строителство

в. Сега

Асфалтът в проблемната отсечка на пътя край Своге, където през август при инцидент с автобус загинаха 20 души, наистина е бил различен от заложеното по проект, но умисъл нямало, а ценовата разлика от подмяната на съставките "би била незначителна - под 2000 лева за 350-метровия участък". Така невъзмутимо председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Светослав Глосов коментира обвиненията за некачествена настилка в района на катастрофата. Пред Би Ти Ви той призна вчера, че не може да си обясни как и защо материалите са се оказали със състав, различен от утвърдената рецептура. С изказването си Глосов, доскорошен шеф на Камарата на строителите в България, косвено разкри колко разходи може да си спести една фирма само от влагане на по-евтин асфалт.  Просто изчисление, базирано на твърдението му за "незначителна разлика" до 2000 лв. за 350-метров участък, показва, че става дума за 5700 лева на километър, отделно от евентуални други "икономии" в работата по шосето. 

Печалбата на бензинджиите лъсва в касовите бележки

в. Монитор

В касовата бележка при покупката на горива ще пише как се формира цената му. По идея на финансовия министър Владислав Горанов търговците на дребно ще са длъжни да изписват колко надценка слагат за себе си, акциза на държавата и печалбата на дистрибуторите на горива. Така ще бъде постигната прозрачност при формирането на цената на бензина и дизела.

След среща с премиера Борисов Горанов обяви днес следобед в ефира на бтв, че ще предложи промени в Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти. „Както в момента клиентите четат фактурите си за тока и парно и разбират какво плащат, така и при зареждане ясно ще бъдат показани търговските надценки“, коментира идеята си финансовият министър, която предстои да бъда публикувана за обществено обсъждане.

Румънски фирми чистят снега от Дунав мост

в. Монитор

Румънски фирми ще чистят тази зима снега от Дунав мост. Съгласно подписан протокол между България и Румъния ангажиментът за зимното поддържане на съоръжението се осъществява на ротационен принцип. Миналата година отговорността бе на българската страна.

От областната управа в Русе съобщиха, че по покана на новоназначения префект на Окръг Гюргево Адриана Пуцару се е състояла среща с областния управител на Русе Галин Григоров, за да се координират действията за безпроблемното функциониране на съоръжението при зимна обстановка. Подписан е протокол с ангажиментите и отговорностите на съответните институции, посочени са и лицата, които имат ангажимент за създаване на организация при необходимост.

КФН: 80% от колите с по-евтина "Гражданска" при "бонус-малус" системата

в. 24 часа

Комисията е започнала интензивни срещи с браншови организации за обсъждане на системата Като елемент от общественото обсъждане на наредбата, с която се въвежда системата "бонусмалус" Комисията за финансов надзор (КФН) вече започна интензивни срещи с браншови асоциации и неправителствени организации. Целта на тези срещи е в режим на диалог да се чуят конструктивни мнения, които да бъдат отразени в окончателния вариант на системата "бонус-малус". Това съобщават в официално съобщение до медиите от КФН.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:42 | 13.09.22 г.
fallback