Българите са сред най-застрашените в ЕС от бедност в. Сега
България е сред страните в Европейския съюз, чийто граждани са най-застрашени от бедност или социално изключване, сочат представени днес данни от проучване на "Евростат". Те се отнасят за миналата година. През 2017 г. над една трета от населението в България, Румъния и Гърция са имали сериозни материални затруднения. В България те са близо 40%, но делът им намалявал.
С най-нисък процент за опасност от бедност са жителите на Чехия, Финландия и Словакия. През миналата година близо 7% от обитателите на ЕС са живеели в тежки материални лишения. В България през 2017 г. процентът на хората в тази категория е бил 30.
2000 нелегални мигранти са прескочили оградата на границата за 6 месеца в. Сега
Оградата по границата с Турция и засилената охрана от полиция и военни не могат да спрат мигрантите, които влизат незаконно у нас, показва статистиката на МВР. На браздата явно има опашка от преминаващи - през последните шест месеца у нас са арестувани близо 2000 чужденци, а броят им расте, става ясно от данните. В огромната си част - 1142-ма, те са задържани във вътрешността на страната, но дори хванатите близо до браздата са преодолели бодливата тел.
Очевидно е, че всички те са успели да преминат през уж строго охраняваната гранична бразда. А със сигурност има и нелегално преминаващи, които избягват ареста и стигат безпрепятствено до Западна Европа. Повечето нелегални имигранти са от Ирак и Афганистан. Статистиката на МВР за тази година доста сериозно се разминава с твърденията на управляващите за нулев натиск по границата. През юни премиерът Бойко Борисов се кълнеше, че у нас може да се влезе само през граничните пунктове. Данните на МВР обаче сочат тъкмо обратното - оттам се влиза най-рядко. Миналия месец 77 от общо 98-те хванати на вход са задържани на зелена граница.
МОН ще обучава по "бързата писта" по 500 учители годишно в. Сега
Просветното министерство смята да финансира обучението на 500 учители годишно по т.нар. "бърза писта", по която висшисти от различни специалности ще могат в рамките на 1 г. да придобият педагогическа правоспособност и да влязат в клас. Това стана ясно вчера на дискусия за кадровото обезпечаване на образователната система у нас в столичното 18-о средно училище "У. Гладстон".
Въпросното обучение, което ще е под формата на следдипломна квалификация, ще е в рамките на национална програма за алтернативни пътеки към учителската професия. В момента тя е в процес на разработка, поради което още не е ясен бюджетът й. Един от модулите й ще е насочен именно към специалисти, които са завършили висше образование по дадена специалност, но нямат педагогическа правоспособност. Идеята е те да получават такава в рамките на 1 г. в три наши университета - Софийският, Пловдивският и Великотърновският. Въпросните учители ще имат наставници, които ще получават по-високо заплащане от останалите наставници в училищата. Засега размерът му също е предмет на обсъждане.
Всяка имотна сделка или продажба на МПС ще се докладва от нотариусите за платени данъци в. Стандарт
Нотариусите ще бъдат задължени да докладват в общините какъв данък е платен за всяка сделка с недвижим имот или моторно превозно средство. В 7-дневен срок те ще трябва да уведомят какъв е платеният налог за придобиване на имуществото и върху каква сума е начислен той. Това е записано в разпоредба, която е част от правителствения пакет за данъчни промени за 2019 г., съобщава "Сега". Те трябва да бъдат обсъдени в Народното събрание тази седмица.
Данъкът при покупко-продажба на недвижимо имущество е върху по-голямата сума между продажната цена и данъчната оценка. При превозните средства налогът не трябва да бъде по-нисък от застрахователната стойност.
Целта на разпоредбата е общините да разполагат с точна информация на каква цена е сключена сделката, за да се използва това като база при определянето на годишните данък сгради и данък превозно средство. По този начин ще може да се осъвременят данъчните оценки на недвижимите имоти, които за голяма част от жилищата не са променяни от 1998 г.
Работи се за въвеждане на европейска студентска карта в Евросъюза до 2021 г. в. Стандарт
„В Европейския съюз работим да има европейска студентска карта до 2021 г. Целта е всички студенти в Европа да имат дигитална идентичност. Това ще допринесе за повишаване на мобилността с учебна цел чрез намаляване на административната тежест и разходите за студентите и институциите. Работи се в посока за автоматичното взаимно признаване на дипломите и на периодите на обучение в чужбина. Тези мерки са част от Стратегията за младежта за 2019-2027, обявена от Европейската комисия по време на българското председателство на Съвета на ЕС." Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел по време на закриването на Националната стажантска инициатива на Съвета на жените в бизнеса в България във вторник 16 октомври 2018 г. в София.
Насрочиха четвърто съдебно заседание за добива на газ в Генерал Тошево в. 24 часа
Четвърто заседание по делото за добива на газ в община Генерал Тошево беше насрочено днес за 13 ноември от 11:30 часа в Административен съд - Варна, съобщи БТА. Жителите на Община Генерал Тошево са изказали своето мнение - твърдо против добива на газ, на референдума от 17 декември 2017 година, каза кметът на добруджанската община Валентин Димитров, след третото заседание Административен съд - Варна по жалбата на "РУСГЕОКОМ БГ" ЕАД срещу решението на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Варна за прекратяване на инвестиционното предложение за проучване и добив на газ в района.
Звезди на пътищата според безопасността в. Труд
Пътищата да бъдат оценени със звезди, подобни на хотелските, според това доколко са безопасни, каква е вероятността да стане катастрофи и да се стигне до смъртни случаи, предлагат от бизнеса. Това обяви в Правец председателят на Българска браншова асоциация “Пътна безопасност” инж. Николай Иванов. Подобна е практиката и в чужбина. Една звезда ще получават трасетата в най-лошо състояние с опасни виражи и наклони, лошо сцепление на асфалта или недобре поставени пътни знаци. Пет звезди ще се дават на шосетата, които са почти напълно безопасни. Данни за пътищата може да се събират с оборудван автомобил, който се движи с 60 км. в час и събира данни, които впоследствие се анализират от експерти.
У нас подобно изследване е правено в периода 2012-2015 г. по европейски проект за пътища с обща дължина от 690 км., или 1,5% от пътната мрежа. Оценявани са отсечките между София и Сандански, столицата и ГКПП Калотина, Русе – Велико Търново, В. Търново – Плевен и Плевен-Русе. Тогава 70% от шосетата са оценени с 1 или 2 звезди, а едва 1,1% са получили 5 звезди.
Банско оглави британска класация за най-евтин ски курорт в Европа в. Труд
Британска класация постави Банско на първо място сред най-евтините ски дестинации в Европа, съобщи „Дейли мейл“, позовавайки се на 12-ия годишен доклад на Post Oce Travel, изготвен в партньорство с един от водещите туроператори на Великобритания „Crystal Ski Holiday”. Българският зимен курорт измести дори италианския Бардонекия, който в тазгодишната подредба заема второ място. Според анализаторите едноседмичен престой в Банско, включващ най-нужното за скиорите, както и различни напитки, струва £405.20. Цената на ски почивката в Бардонекия пък възлиза на £451.66.