Знакови компании на Българската фондова борса В. Стандарт
През последните седмици Българската фондова борса (БФБ) все повече привлича вниманието на финансовия свят. Първо, само преди няколко дни беше официално съобщено, че на нея ще се предлага и част от огромната емисия облигации на Българския енергиен холдинг (БЕХ), която в края на юни беше качена на борсата в Дъблин. Второ, една от най-бързо развиващите се български компании - "Градус" АД, направи на 18 и 19 юни първично публично предлагане именно на БФБ.
16% от решенията на КЗК падат в съда В. Сега
Около 16% от решенията на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) биват отменяни от съда, показва годишният отчет на антимонополния орган. Обществените поръчки за строителство са най-често обжалваните в КЗК. На второ място се нареждат поръчките за доставка на храни, а на трето - за охрана. В годишния отчет на антимонополната комисия са откроени и част от тенденциите. Масовото обжалване на строителни търгове не е новост, но за първи път на жалбите се поставя такъв акцент. Спирането на големите процедури често пъти се оказва проблем за големите инфраструктурни проекти.
Властта превърна битката с чумата в агротероризъм В. Сега
Пълната липса на комуникация между институции и граждани доведе до поредния абсурд, вдигнал на бунт села в Източна България. Заради риск от разпространение на чума по овцете и козите Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе мащабно клане на животни в този район. Около 4000 овце и кози са избити. Седем общини са под карантина, след като пробите, взети от животни в първите огнища, били положителни и се потвърдили от анализите на независима френска лаборатория, обясниха от БАБХ.
Водата по-евтина за бедните В. Монитор
Бедните ще получават определени количества вода на по-ниска цена. Това предвижда обсъжданият в момента нов специализиран закон за ВиК сектора, в който ще бъдат разписани и правилата за осигуряване на услугата за социално слабите потребители, научи „Монитор”.
Губим 30 години заради обжалвания В. Труд
Над 30 години общо е закъснението при изпълнението на публични обекти у нас заради обжалване на търговете, изчисляват експерти от строителния бранш. В момента 80% от търговете се оспорват, а спъването на поръчките се превръща в проблем за въложители, изпълнители и цялата страна.