За поредна година дейността по възлагане и изпълнение на обществените поръчки е определена като високорискова в отчета за 2017 г. на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
Проверени са 1138 обществени поръчки (8,9% от средногодишния брой на откритите) на обща стойност 1,26 млрд. лв. и при 39% от тях (на стойност 475 млн. лв.) са открити нарушения, пише в анализа на Зорница Славова от екипа на Института за пазарна икономика.
Точно толкова е и делът на поръчките с нарушения през 2016 г. при 41% през 2015 г. и 38% през 2014 година. Тоест, въпреки намеренията на последните правителства да се справят с корупцията и злоупотребите в публичното възлагане, както и цялостното пренаписване на Закона на обществените поръчки, поръчките си остават канал за сериозна злоупотреба и неефективно харчене в огромни размери.
От 445 поръчки с нарушения около половината или 229 (20% от проверените) са със съществени нарушения, а другата половина, 216 (19% от проверените) – с процедурни. Именно първата група ясно показва дълбоко вкоренения порок на системата за обществени поръчки – неспазване на свободната конкуренция, равнопоставеността, публичността и прозрачността на процеса. Те са на стойност от 164 млн. лв. и включват:
– договаряне без обявление, – поставяне на условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидатите в процедурите, – сключване на анекси, с които са изменяни цени, срокове и др.
Резултати от проверката на 1138 обществени поръчки на обща стойност 1,26 млрд. лв., 2017 г., отчет на АДФИ