Новият борд на "София тех парк": пак нищо общо с технологиите в. Капитал Daily
Седмица след като министърът на икономиката заяви пред "Капитал", че ръководството на "София тех парк" няма да бъде променяно засега (четете интервю с него в новия брой на седмичника), бордът на директорите на държавното дружество е бил сменен. На заседание на борда в сряда са били освободени Асен Ненчев, Натанаил Стефанов и Васил Караиванов и назначени Тодор Ангелов, Николай Андреев и Живка Такева-Първанова.
Причината за смяната още не е известна, като "Капитал" потърси за потвърждение принципала от Министерството на икономиката, но оттам не получихме окончателно потвърждение. Два други източника обаче потвърдиха за смяната.
Сметната палата даде Лозан Панов на ДАНС и НАП в. Сега
Законов абсурд доведе до куриозна ситуация с имотните декларации на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и главния прокурор Сотир Цацаров.
Сметната палата вчера поясни, че Панов е даден за проверка на ДАНС и данъчните, защото не е подал декларация за имуществото си. Процедурата била стандартна и описана в закона. Тя се налагала на всеки, който не спази срока на публичния регистър. По този ред на ДАНС и Националната агенция за приходите (НАП) са дадени още 47 души на висши длъжности в държавата.
От ДАНС казаха за в. "Сега", че няма проверка срещу председателя на ВКС, защото службата се занимава само с несъответствия в доходите, а не с неподадени декларации. Така че топката е в НАП.
Лозан Панов е подал декларация, само че в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), където от началото на тази година бяха прехвърлени регистрите за магистратите с промени в Закона за съдебната власт. От Сметната палата обаче посочват, че Панов, главният прокурор и председателят на Върховния административен съд (ВАС) са длъжни да декларират имущество и пред тях, понеже са членове на Висшия съдебен съвет. Така изисква Законът за публичността на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности.
Антикорупционният закон на ГЕРБ допуска медийните анонимки в. Сега
Анонимните сигнали за корупция по върховете на властта все пак ще бъдат допустими, макар че управляващите се врекоха проектът им за нов антикорупционен закон да ги изключи напълно. Това става възможно благодарение на разпоредба, която позволява като сигнали да се приемат и медийни публикации. За тях не е предвидено изискването да съдържат трите имена на подателя, неговото ЕГН, адрес, телефон и е-поща, както е задължително за всички други сигнали. Това на практика оставя отворена вратичка за публикации без автори. Този недостатък на проектозакона е наследен от неговия предшественик, изработен от Меглена Кунева - вицепремиер в кабинета "Борисов 2", и предизвика мощно недоволство.
Кабинетът претупа още 2 плана срещу бедността и отпадането от училище в. Сега
За две големи цели на управлението, които се следят и от Европейската комисия - намаляването на бедността и ученето през целия живот, кабинетът се отчете проформа с два плана с мерки по изпълнение на съответните стратегии за тази и следващата година. Както в много подобни стратегически документи, авторите от МОН и от социалното министерство са включили неща, които им влизат в преките задължения. Голяма част от мерките пък са компилация от други програми и европейски проекти и се застъпват от план в план.
В плана за намаляване на бедността за периода 2017-2018 г. изобилно са копирани мерки на МОН за повишаване мотивацията на децата да посещават училище и европейските схеми за заетост и обучение. По отношение на доходите намеренията се изчерпват с добре известни неща, които са предвидени по закон - например индексацията на пенсиите. Това не е убягнало от вниманието на няколко организации от неправителствения сектор, сред които Институтът по социални дейности и практики, Националната мрежа за децата и др. Според тях планът не съдържа достатъчно амбициозни мерки за преодоляване на детската бедност, която продължава да е далеч над средните нива за ЕС.
Няма заразени яйца у нас в. Стандарт
Няма данни за наличие на замърсени с фипронил яйца и яйчни продукти на българския пазар. Ветеринарномедицински препарати, съдържащи веществото не са разрешени за употреба при кокошки носачки. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието, храните и горите. Разпространението на тези яйца започва от Белгия и Холандия, след което са били пренесени и в други европейски страни.
30 км/час максимална скорост по булевардите с велоалеи в. Монитор
Скоростта на булевардите, на които има велоалеи, да бъде ограничена на 30 км/час. Такива препоръки са изпратили от Генералния секретариат на Съвета на ЕС до всички вътрешни министри на страните от съюза, включително и до ръководството на родното МВР. Това е станало след заседание на работна група „Сухопътен транспорт“, която е обсъждала подобряването на пътната безопасност, научи „Монитор“. Една от точките е изграждането на специална инфраструктура в големите градове, която включва построяването на нови велоалеи. Там, където те минават по-големи булеварди пък, скоростта на колите трябва да е ограничена до 30 км/час. Това се отнася и за едни от основните пътни артерии в София – бул. „Тодор Александров“ и бул. „Сливница“. Ново трасе пък се планира по бул. „Цар Борис III”, както и връзка на „Люлин“ с центъра през едноименния тунел.