Капацитетът на социалните партньори да се споразумеят за механизъм за ръста на минималната работна заплата е изчерпан. Оттук насетне на ход е държавата, коментира бившият социален министър Христина Христова пред Bloomberg TV Bulgaria.
Тя припомни, че това е стар проблем – от шест-седем години,а заради спора между синдикати и работодатели така и не беше приета единна формула за определянето на минималното възнаграждение.
„Служебното правителство инициира диалог и почти се стигна до финално споразумение. След три месеца интензивни разговори се очертаха граници, в които да се определя всяка година минималната работна заплата – долната граница е съществуващата сега минимална заплата, а горната граница е в два варианта, в зависимост кой социален партньор го предлага. Работодателите настояват да се вземе предвид ръста на средната работна заплата, който е по-обективен като величина, свързана със състоянието на икономиката. Синдикатите искат да се вземе половината от средната работна заплата. Двете величини са близки и аз смятам, че назря моментът да се разработят тези ключови рамки, на които да се опре правителството, но и социалните партньори, ако решат да се споразумеят", посочи Христова.
По думите ѝ трябва да се направи анализ дали изобщо трябва да има минимални осигурителни прагове и какво да представляват те, както и дали да има минимална заплата по икономически дейности.
„Съществуват големи дисбаланси на пазара на труда. Ние сме в една изключително проблемна ситуация – имаме 8% регистрирана безработица и от друга страна – липса на висококвалифицирани специалисти и хора без квалификация. Вече започва да действа законът за трудовата мобилност и трудовата миграция, приет миналата година, според който за дефицитни на пазара на труда спрециалности може да се получава т.нар. „синя карта“ в ЕС, като се предвижда да дойдат в България да работят хора от трети страни", посочи Христова.
Тя информира, че вече е подготвен проект на постановление на Министерския съвет, който да промени правилника за прилагане на закона за трудовата миграция. Според нея обаче либерализацията трябва да е по-радикална, защото се спъва инвестиционния процес.
"Тревожното е не толкова процентът на безработица, колкото структурата на безработицата. Безработните са над четвърт милион, но около 14% са тези с висше образование, около 18% са тези, които не могат да си намерят първо работно място", каза Христова. Тя подчерта, че проблемът е в дългосрочно безработните и младите хора.
Христова коментира и пенсионната система.
"С коалиционното споразумение за повишаване на минималната пенсия до 200 лв. държавата още веднъж показа на обществото как пенсионната система е плод на административно и политическо вмешателство и че твърде малко функционира по собствените си правила", категорична е тя.
Вижте целия разговор във видеото!