Поправки в Закона за енергетиката предизвикаха спор в парламента кой за кого лобира. Магдалена Ташева от "Атака" обвини депутати от ГЕРБ, че внасят законови поправки, от които да се облагодетелстват чужди фирми, а пък от мнозинството й отговориха, че ако има лобизъм, то той е в полза на българския бизнес.
В крайна сметка, въпреки упреците и тричасовия дебат, парламентът реши с поправки в Закона за енергетиката, приети на първо четене, че ЕСО и Булгартрансгаз ще внасят 5% от приходите си във фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Очакваните допълнителни приходи във фонда са 17 милиона лева от ЕСО и 13 милиона от Бугартрансгаз, което обаче няма да се отрази на инвестициите на двете дружества в модернизацията и развитието на мрежата, мотивираха се от ГЕРБ.
Според червения Таско Ерменков обаче ако ще има такса за държавните дружества ,то тя трябва да бъде наложена и на ЕРП-тата, защото те също предоставят услуга разпределение.
"Няма разлика между пренос и разпределение, просто разликата е в напрежението. Защо и по каква причина пак налагаме такса върху държаните дружества, а забравяме за елекроразпределителните дружества, които би трябвало да бъдат обложени по същия начин, ако логиката е да съберем пари от държавните дружества и да ги дадем на частните, кажете го често“, скочи той.
Той обвини мнозинството, че за пореден път се отнася към държавата като към "брашнен чувал", а към държавната енергетика като към "дойна крава".
След него и Магдалена Ташева продължи с обвиненията.
"Закон за едно лице не може да се приема независимо дали е физическо или юридическо, а сега имаме пример на токсично лобистко законодателство. С този закон парламентът решава да ограбва и да налива милиони в чужди компании“, разкритикува тя.
Националистката упрекна още, че това е типичен пример за поръчково законодателство, в резултат на което някои депутати от мнозинството са забогатели много.
Делян Добрев от ГЕРБ, който е сред авторите на поправката, я увери, че средствата, които ще отидат във фонда, няма да се харчат за плащане на фирми, а целта е да не се вдигне за бизнеса с един лев таксата „Задължение към обществото“.
"Така че идеята е да се вземат от държавните дружества, за да не се вдигне таксата за целия бизнес", каза той, а съпартиецът му Валентин Николов допълни, че това е лобизъм, но именно за бизнеса.