fallback

Преглед на печата за 18 февруари

07:46 | 18.02.16 г.

ДСБ предлага внос на чужди прокурори по делата за подкуп В. Сега

ДСБ и гражданската квота в Реформаторския блок ще предложи на правителството да се споразумее със страни като Германия и Холандия, Румъния и Италия, постигнали напредък срещу подкупите, за да може техни прокурори да наблюдават дела с висок обществен интерес и с корупционен потенциал. Предлага се и с промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) да се създаде независим заместник главен прокурор за борба с корупцията, който да може да разследва дори обвинител №1, и към него да се създаде прокурорско звено, което да се фокусира върху обществените поръчки и да бъде нещо като български ОЛАФ.

НС ще дири руско и турско влияние в българската политика В. Сега

Екстравагантната идея на ДПС от миналата седмица да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да проучи дали Русия и Турция се месят във вътрешната политика на България, неочаквано получи подкрепа. Предложението за създаването й вече е внесено в деловодството на НС. По информация на инициаторите под него са се подписали 72 депутати от ГЕРБ, БСП, ДПС, ПФ и БДЦ. Като основания за сформирането на комисията са посочени "разгласените през последните седмици в публичното пространство, в т.ч. и в медиите, факти, обстоятелства и твърдения за намеса на определени официални представители (политици, дипломати и др.) на Република Турция във вътрешнополитическия живот на страната".

Защо премиерът ударно спира поръчки В. Капитал Daily

Два дни след като изненадващо премиерът разпореди да бъде анулиран спорният и скъп търг за магистрала "Хемус", тъй като "витаят съмнения", че избраните фирми са свързани с Делян Пеевски и Валентин Златев, Борисов спря още няколко големи обществени поръчки - за раздуто изграждане на горски пътища за 95 млн. лв., в която участва свързваната с Пеевски "Водстрой 98", свръхскъпия и бърз търг на МВР за новите документи за самоличност на стойност 500 млн. лв. и няколко поръчки, свързани със строителство във Варна и с курорта Златни пясъци. Обявеният мотив на Борисов накратко е, че обществото трябва да е сигурно, че милионите се харчат правилно и прозрачно. Съмнения, че това е така, обаче витаят отдавна, а и това не обяснява защо поръчките са пуснати в този вид изобщо. Затова по-възможно обяснение е нетърпимост от страна на Брюксел. Въпросът е дали рязката промяна от тази седмица е просто PR ход или смяна в модела на преразпределение на държавния ресурс.

Дават алтернативни звезди на хотелите В. Стандарт

Алтернативна категоризация за родните хотели е разработила Българската асоциация на експертите в туризма (БАЕТ). Тя отново дава звезди, но по различни критерии. Това обясни д-р Димитър Тодоров от организацията, който основно е работил по създаване на точковата система. Звездите, които се дават на хотелите, отново са от 3 до 5, но вместо само изисквания за самата сграда и дипломите на персонала, алтернативната категоризация следи и нивото на предлаганите услуги. Всяка допълнителна екстра носи точки при оценяването. А звездите се дават според броя събрани точки. Категорията се дава на хотели, мотели, къщи за гости и вилни селища за срок от три години. За определяне на категорията се плащат между 100 и 500 лв. за 36-те месеца.

Завод търси 1000 работници в Мездренско В. Новинар

Мездренски завод наема 1000 работници, съобщиха от бюрото по труда във Враца, където са обявени свободните работни места. Заводът е на фирма „СЕ Борнетце – България“ и се нуждае от нов персонал, допълни директорът на бюрото по труда Маргарита Ангелова, цитирана от Дарик. „Всеки месец от фабриката търсят и наемат между 10 и 15 нови работници“, допълни тя. По думите й в момента усилията на бюрото са насочени към рекламиране на тази възможност за заетост.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:26 | 08.09.22 г.
fallback