fallback

Миграцията е основна причина за демографския срив, според Калфин

Специалистите няма как да бъдат задържани с добри пожелания, отчете министърът

13:34 | 20.01.16 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Една от причините за негативната демографска картина в България е  миграцията, при която много хора в  трудоспособна възраст напускат страната или пък отиват да учат в чужбина. Това каза пред телевизия Bulgaria ON AIR Ивайло Калфин – вицепремиер и министър на труда и социалната политика.

Във всички европейски страни тенденцията е за застаряване и за намаляване на населението, а като цяло по света страните с най-висока раждаемост са най-бедни. Ние в България обаче си имаме и специфични проблеми, уточни социалният министър. 

Според него е особено важно да се помага на работещите родители като се осигурят за всички деца ясли и  градини. Другият много голям проблем според него е свързан с родителите с деца с тежки увреждания. Там, каквото и да направим, е недостатъчно, отчита Калфин.

Той посочи, че в последните 10 години са удвоени услугите за деца с изграждането на дневни центрове и места за настаняване от семеен тип. Вече са затворени всички бивши общежития за деца с увреждания. Тези деца живеят или в приемни семейства, или в центрове от семеен тип. Има обаче нужда от още дневни центрове.

За да спрат младите хора да напускат страната, е необходимо да имат добри доходи и развитие, както и стандарт на живот, който да ги задържи в България, смята Калфин.

„Много настоявам за увеличаване на доходите и това ми е една от основните политики. Правителството има инструмент, свързан с минималната работна заплата. Тя значително се увеличи от 340 на 420 лева. България  е първа в Европа за миналата година по нарастване на доходите от заплата, но това все още е много недостатъчно“, каза той.

Социалният министър посочи, че според учени от БАН в страни със сходна картина хората започват да се връщат, когато държавите стигнат до 2/3 от средноевропейското развитие. България е  постигнала към момента 42-43%.

„Няма как с добри пожелания да задържиш един специалист, когато заплащането в Европа е много по-високо. В един отворен пазар трудно можем да задържаме хората. Това става само с подобряване условията в страната“, каза той.

Демографската картина според него може да се коригира и с превенция на социално значимите заболявания.

Факт е, че в България и доходите, и равнището на живот са едни от ниските в Европа, посочи социалният министър. Той заяви, че парите за помощи трудно ще се увеличат, докато плащаме едни от най-ниските данъци в света.

„Ако трябва действително да гледаме в другите държави, с които се сравняваме непрекъснато, трябва да стимулираме доходите от труд, а не доходите от социално подпомагане“, каза той.

Според него българската икономика не трябва да разчита да е конкурентна с евтин труд, а с инвестиции в енергийна ефективност, нови производства и иновации, за да се доближим до тези, с които се сравняваме непрекъснато – европейските страни. Калфин заяви, че един българин произвежда средно три пъти по-малко от един европеец, но не защото е мързелив, а заради липсата на иновации.

„Ако говорим защо напускат специалистите – целият бизнес и всички предприемачи казват „Търсим кадри“. Търсите кадри, само че трябва да си платите за тези кадри. Не може да плащаш никакви заплати и след това да се сърдиш, че не идват при теб кадрите, а отиват в чужбина. Таке че за мен аргументът за поддържане на ниски доходи в държавата е абсолютно несъстоятелен“, допълни той.

На въпрос дали би станал кандидат-президент на АБВ той отрече да има такива планове.  

Вижте още във видеото:

Още видео материали можете да гледате в сайта на Bulgaria  ON AIR

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:13 | 11.09.22 г.
fallback