България, най-бедната страна в Европа, където месечната заплата е наполовина на тази в съседна Гърция, е готова да предостави хуманитарна помощ, дори ако това означава съкращаване на социалните разходи в страната, заяви министър-председателят Бойко Борисов за Bloomberg.
Докато Гърция се бори да изготви подробен икономически пакет, с който да убеди кредиторите, че може да запази единната валута, лидерите на ЕС проучват различни сценарии. Хуманитарната помощ би бил въпрос, засягащ всички страни членки на ЕС, заяви говорителят на германското външно министерство Саусан Чебли в сряда преди срещата в неделя в Брюксел, когато трябва да се обсъдят последните предложения на Гърция.
„В случай, че Гърция се нуждае от помощ, винаги ще я подкрепим“ с храна и лекарства, заяви Борисов в телефонно интервю в сряда. „Тези пари могат вместо това да бъдат използвани" за вътрешна „социална политика или за образование, но все пак бихме ги предоставили“.
Гърция, най-задлъжнялата страна в Европа, никога не е била по-близо до напускане на еврозоната, което би имало последици и върху страни като България и Румъния, заявиха лидерите на ЕС, включително председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Борисов каза, че страната му е решена да помогне на Гърция да остане в състояние на платежоспособност, тъй като балканските страни се стремят да предпазят икономиките си от потенциален колапс на Гърция.
Въпреки че през 2013 г. 21% от българското население, наброяващо 7,2 млн. души, живее в бедност, страната е четвърта в съюза по най-нисък държавен дълг, възлизащ на 29% от икономическото производство. Средната заплата е 498 долара, докато в Гърция тя е 1104 долара, в Германия – 3 894 долара, а в Унгария – 866 долара.
България е по-изложена на опасност от гръцката криза, тъй като гръцките банки държат пазарен дял от около 22% в българския банков сектор, според данни на централната банка. И все пак банките с гръцка собственост действат по правилата на българския надзор и са добре капитализирани, ликвидни, не притежават гръцки дълг и няма да бъдат повлияни от дефолт в съседна Гърция, заяви на 29 юни Българската народна банка.
„Европейските страни са много по-взаимосвързани икономически и политически в сравнение с преди 20 години“, казва Симон Кихано-Еванс, ръководител на отдела за развиващи се пазари на Commerzbank в Лондон. „Ако съседът, с който имате трайни икономически отношения, е в нужда, логичната стъпка е да му предоставите подкрепа“.
Борисов заяви, че населението на Гърция не трябва да страда заради политически неуспехи и да му се помогне ще бъде приоритет, ако такава нужда съществува.
„Ако гърците нямат какво да ядат, ако нямат храна, гориво, лекарства, това е хуманитарна криза“, заяви Борисов. „Надявам се, че няма да се стигне до там, надявам се, че ще успеят сами. Хората не са виновни, че политическите лидери ги доведоха до тази криза“.
Борисов се върна на власт преди 10 месеца, след като банкова криза свали предишното българско правителство, управлявано от социалистите. Оттогава той изплати депозитите в Корпоративна търговска банка, четвъртата най-голяма банка в страната, чийто фалит предизвика политическа криза в страната през миналата година, пише Bloomberg.
„Подкрепяме фискалната дисциплина и реформите, подобно на останалите десни партии в Европа“, каза той. „Но е също толкова важно да предлагаме подкрепа и състрадание“.
преди 9 години Много добре казано! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако Боко го направи, ще трябва бързо да организираме една хуманитарна помощ за нашия парламент, доколкото разбрах имали голям недостиг на павета. Еврозоната да се оправя, ние не сме там за добро или лошо, така, че нямаме каквото и да е отношение към помоща за Гърция отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако това не е виц бедните българи да помагат на доста по богатите гърци . То и Бог не може да опази България от управниците които си избираме . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години тука не съм съгласен с Бойко! Трябва първо да направи референдум - Искате ли да помагате на гърците? и ние да кажем гордо ОХИ! Все пак не ги е ударило земетресение! Ако един пияница си изпие заплатата на втория ден другите длъжни ли са да му купуват пиенето цял месец? !!! и то при положение че получават наполовина... отговор Сигнализирай за неуместен коментар