Правото на свободен избор на пенсионен фонд между частните фондове и държавния стълб е правилно и не нарушава интересите на осигурените, но КНСБ е против възможността това да става многократно. Това стана ясно по време на дискусионен форум на КНСБ за развитието на реформата в пенсионната система.
Законопроектът за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), публикуван на сайта на Народното събрание, предвижда възможност за свободен избор на лицата, родени след 31 декември 1959 година, да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд (УПФ) или само за пожизнена пенсия в държавното обществено осигуряване (ДОО). Предвижда се изборът да е многократен, но да се прави не по-късно от пет години преди навършване на възрастта за пенсиониране.
За лицата, които сега започват да се осигуряват, се предвижда вместо увеличената осигурителна вноска да постъпва във фонд „Пенсии“ на НОИ, тя да постъпва в избран универсален пенсионен фонд. В случай, че лицето не избере такъв в срок от три месеца, се извършва служебно разпределение в УПФ. Натрупаните средства по индивидуалните партиди на лицата, избрали осигуряване само във фондовете на ДОО, ще се прехвърлят в Сребърния фонд.
От Конфедерацията на независимите синдикати искат възможността за свободен избор да бъде еднократна, тъй като в другия случай се противоречи на разходопокривния модел на пенсионното осигуряване у нас. Капиталовите схеми изискват продължително натрупване на средствата, обясни секретарят на синдиката Ася Гонева. И уточни, че за периодите, в които осигуреното лице не е в УПФ, средствата няма да се управляват и съответно няма да носят никаква доходност.
Наред с това тя посочи, че „не е разумно прехвърлянето на партидите в Сребърния фонд, тъй като така се дискредитира фондът“, който е създаден като буфер, за да гарантира изплащането на пенсиите в случай на криза. Тя напомни и че няма яснота какво ще се случва с партидите на осигурените, ако преминат в Сребърния фонд – ще има ли доходност, ще се управляват ли средствата и т. н.
По думите на Гонева и за осигурените в универсалните фондове трябва да се приеме моделът, предложен за професионалните фондове – изборът на фонд да бъде еднократен, защото по думите й е „по-разумно“. При многократния избор има риск за загуба на доходност за периодите, в които лицето не се осигурява в тях, каза тя.
Експертът посочи още, че има предложения на Реформаторския блок възможността за прехвърляне между фондовете да става почти до последно – до една година преди пенсиониране на лицето. Тя намира тази идея за обезпокоителна.