България има да губи много повече в сравнение с европейските си съседи Румъния и Сърбия, ако икономиката на Гърция се срине, съобщава Bloomberg, позовавайки се на доклад на американската финансова корпорация Morgan Stanley.
„Гръцките банки имат сериозен дял в България, Румъния и Сърбия, като най-високият дял на чуждестранни вземания са в България", казва Morgan Stanley Research в свой доклад от понеделник. „Макар прекият икономически ефект от Grexit да изглежда управляем, смятаме, че банките представляват потенцално най-сериозният канал за верижна реакция“.
Според доклада около 14% от бизнеса на гръцките банки се намира на пазари в Югоизточна Европа. Те държат около 25% пазарен дял, а операциите им се финансират с депозити за около 15 млрд. евро. Гръцките кредитори съставляват 33% от чуждестранните вземания в България, 18% в Румъния и 23% в Сърбия.
Европейските министри на финансите трябва да възобновят преговорите си днес. Германският канцлер Ангела Меркел се намира под все по-голям натиск от членове на собствената си партия, които искат тя да се откаже от Гърция в името на еврото. Еврозоната отказва да освободи последния транш от спасителния заем на Гърция и настоява правителството да спази условията по съществуващия вече такъв. Международният валутен фонд (МВФ) изрази загриженост по повод влошаването на финансите на страната.
„Смятаме, че възможният голям отлив на депозити е основният трансмисионен рисков механизъм“, казват Morgan Stanley. “В случай на недостиг на ликвидност гръцките дъщерни дружества в България, Румъния и Сърбия вероятно ще създадат необходимостта местните власти да се намесят“.
България е най-изложена на опасност, тъй като износът й към Гърция представлява 7% от общия експорт или 3,8% от брутния вътрешен продукт (БВП). Сръбският и румънският износ е съответно 1,4% и 1,1%, което е 0,4% и 1,1% от БВП на държавите.
„Потенциален отлив от гръцките банки в региона ще има сериозен негативен ефект върху фискалните дефицити на местните правителства и техните заеми“, заявява Morgan Stanley. България планира да намали бюджетния си недостиг за 2015 г. до 3% от БВП, след като през 2014 г. достигна 3,7%.
Банките в Румъния и Сърбия са „по-малко изложени на рискове при рефинансирането на краткосрочни заеми“ докато „България изглежда по-уязвима, тъй като 80% от общия й брутен външен дълг е краткосрочен“ се казва още в доклада.
„Не мисля, че Grexit ще има каквито и да е последствия върху българската банкова система“, казва Пламен Маджаров, пазарен мениджър на Обединена българска банка, контролирана от Националната банка на Гърция. „Нямаме каквито и да е гръцки активи и не би трябвало да усетим някакъв шок. Трябва да вземем предвид нагласите на вложителите. Наблюдаваме ситуацията, няма никакво напрежение за момента“.
България, най-бедната страна в Европейския съюз, трябва да изплати 4 млрд. лева (2,3 млрд. евро) по депозити на Корпоративна търговска банка, четвъртия най-голям кредитор в страната, която фалира през миналата година.
„Гръцките банки в България са регистрирани по българското законодателство и не виждам какъвто и да е риск за българската банкова система“, заявява Илиан Скарлатов, управляващ партньор в брокерската къща Mane Capital в София. „Всички гръцки банки в България са потенциална цел на поглъщане. Ако Гърция напусне еврозоната, повечето гръцки кредитори в България вероятно ще сменят собствеността си“.