Въпросът не е дали ще се ограничава ранното пенсиониране у нас, а кога и как да се направи, но във всички случаи тази реформа не трябва да се отлага. Това мнение изрази бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков пред БНТ. Нейков обаче уточни, че подходът не може да бъде един и същ към всички.
Според него решението е в промяна на механизма. А именно със закон работодателят да бъде задължен да осигурява ново работно място на работниците от тежка категория труд след изработване на определен брой години.
„След като работникът е работил определен брой години при тежки условия, трябва да бъде изваждан от това работно място и да бъде назначаван на друго работно място“, каза експертът. Той уточни, че за целта трябва правителството да приеме нормативен документ и да се спазва законът. Това изисква и повече отговорност от страна на работодателя, допълни Нейков.
Целта на пенсионната реформа е да осигури 3-4 процента годишна индексация на пенсиите, продължи Иван Нейков. По негово мнение трябва точно да се изчисли и да се каже на хората какви ще са пенсиите след 15 години като размер и да бъде ясно регламентирано при каква възраст и стаж колко пари ще се получават за старост. Идеята е да има ясни разчети и хората да знаят какви ще са промените, посочи експертът.
Ранното пенсиониране може да претърпи корекции, но до известна степен. Тази позиция застъпи Мика Зайкова. За всички, полицаи, военни и други, работещи на терен, не трябва да има промяна в режима на ранно пенсиониране, смята тя. Но за всички останали трябва да има разграничения.
По нейни думи новата власт спешно до края на годината трябва да реши въпроса за пенсионирането, защото решението на кабинета „Орешарски“ за замразяване на възрастта и стажа изтича в края на тази година.