Министерството на здравеопазването (МЗ) предлага да се отнеме правото на глас на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина при разпределянето на средствата за лечение. Това става ясно от публикуван на сайта на министерството проект на постановление за изменение и допълнение на постановлението на Министерския съвет, с което беше създаден Фондът.
Основният мотив на здравния министър за предложението е „гарантиране обективност и навременност на решенията" на Фонда.
Общественият съвет към институцията, който се състои от представители на медицинското съсловие, неправителствения сектор, Българския червен кръст (БЧК) и медии, досега разглеждаше молбите за финансиране на лечение на деца в чужбина. С предлаганите изменения обаче се предвижда дейността му да бъде поета от специална комисия с мандат от 3 години, в която ще влизат медицински специалисти с опит в областта на детските заболявания и по един представител на Министерството на здравеопазването, Държавната агенция за закрила на детето и на Агенцията за социално подпомагане.
Общественият съвет се предлага да остане като спомагателен орган към директора на Фонда за лечение на деца, като изработва, актуализира и оповестява принципи и правила, въз основа на които се набират и разходват финансови средства, организира, подпомага и провежда мероприятия по набиране на финансови средства и популяризира дарителски инициативи.
Членовете на Обществения съвет се предвижда да могат да участват като наблюдатели при осъществяване на дейността на комисията и да имат право на достъп до документите и до информацията, свързана с дейността на центъра, посочва се още в проектопостановлението.
Пред БНР Десислава Хурмузова, член на Обществения съвет при Фонд за лечение на деца, коментира, че с предлаганите промени на практика този орган се премахва и работата на фонда ще стане изключително непрозрачна, защото се „затваря устата“ на медиите и на организациите.
Хурмузова обясни, че през февруари са били дискутирани промени в законодателството по отношение дейността на Фонда, но от април досега дискусии с работната група по текстовете изобщо не са водени. Тя подчерта, че обществените организации са алармирали за нередности в работата на Фонда и допълни, че той се превръща в „копие на печалната комисия за лечение в чужбина, където няма никаква яснота, никаква прозрачност и поглед отвън“.