fallback

Пълно премахване на преференциите за ВЕИ сектора предлага КНСБ

Синдикатът представи мерки за стабилизиране на енергийния сектор

14:49 | 20.12.13 г. 1

КНСБ предлага да се създаде специализиран административен орган, който да се занимава единствено с одитиране на дружествата в енергийния сектор. Контролният орган да бъде създаден като отделна администрация, която да работи в тясно сътрудничество с Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Това е една от мерките за стабилизиране на енергийния сектор, които бяха представени днес от ръководството на синдиката съвместно с Българска браншова камара на енергетиците.

КНСБ предлага общо осем дългосрочни и краткосрочни мерки за стабилизиране на енергийния сектор.

“Към днешна дата състоянието на сектора може да се определи като сектор със сложна и бавна трансформация. Виждаме една динамика при кадровите смени във висшите ръководни позиции в сектора. Това допълнително носи несигурност. Предложенията ни са с цел да се помогне за стабилизирането на системата”, заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Една от предложените мерки, върху които синдикатът акцентира, е за производството на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Идеята е да се засили контролът върху дейността на ВЕИ сектора, уточни Димитров.

Синдикатите и браншовата камара на енергетиците предлагат пълно премахване на преференциите за ВЕИ сектора. Според тях е нужно да бъде изготвен цялостен финансов одит на всички предприятия във ВЕИ сектора.

“Финансовият одит трябва да се проведе от ДКЕВР, за да се определят реалните параметри в моделите на финансиране и производство на ВЕИ-тата и така да се посочат ясно отклоненията, които този сектор е причинил на енергийната ни система”, посочи днес Димитров.

”Няколко неща се случиха през изминалите години. Въведоха се много вятърни централи, с високи цени и преференциални договори, които задължаваха държавата да изкупува произведената електроенергия. Това доведе до дупката в енергетиката ни. Не искам да кажа, че има нещо лошо за ВЕИ-тата, но те са непосилни с оглед консумацията на битовите потребители и промишлеността. Освен това ние се съмняваме в начина на определяне на цените, по които бяха сключени договори с производителите на ВЕИ”, каза Георги Петров, председател на Федерация "Енергетици" към КНСБ.

КНСБ предлага въвеждането и на “социална такса” върху произведената електрическа енергия на всички предприятия в енергийния сектор у нас. Идеята на синдикатите е таксата да се начислява върху оборота на дружествата и да бъде предоставяна на Министерството на труда и социалната политика. Приходите от таксата после да бъдат пренасочвани към всички бедни хора в страната, които спадат към “енергийно бедните”.

За осигуряване на ликвидността на енергийната ни система КНСБ предлага повече да не се допуска намаляването на потребителските цени за сметка на приходи от други предприятия, като топлоелектрически централи и мрежови оператори.

Останалите предложения на синдиката са свързани със засилване на регулаторния контрол върху дружествата в енергетиката, задължително обсъждане на Национална енергийна стратегия и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:29 | 09.09.22 г.
fallback