Правителството ще подготви законови промени, които да забранят строителството върху дюни, както и в защитените територии. Забраната ще важи независимо от собствеността на терена.
За това се договориха представителите на екологичните организации и министрите на околната среда и водите Нона Караджова, земеделието и храните Мирослав Найденов и на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Двете страни се срещнаха в Министерския съвет след разкритията по скандалния казус с терена от 29 декара край Несебър.
Законови промени ще гарантират, че няма да може да се променя предназначението на земеделски и горски имоти, разположени върху дюни. Процедури за промяна на предназначението, които са започнали, но все още не са довършени, ще бъдат прекратени.
До една година министърът на околната среда и водите пък ще изготви регистър на дюните, стана ясно още по време на срещата.
Тома Белев от „Зелени Балкани” коментира, че екоорганизациите са доволни от разбирането, което намерили у премиера и министрите. Според него в процеса на промяна на законодателството ще могат да се включат заинтересованите страни.
Екозащитници обаче заявиха, че не трябва въпросът да стига винаги до премиера и призоваха за по-голяма активност на гражданските организации.
Коалицията "За да остане природа в България" освен това настоява за промени в Закона за устройството на територията, с които да се даде право на гражданите да обжалват градоустройствени планове.
Междувременно от Националната агенция за приходите (НАП) съобщиха, че започват проверка на всички физически и юридически лица, свързани с продажбата на парцела от 29 декара в Несебър. Освен конкретните сделки, данъчните ще изследват и произхода на средствата за покупката на земята, както и имущественото състояние на физическите лица, свързани със случая.