Сивата икономика в България през 2011 г. е намаляла спрямо 2010 г., сочат последните данни на Националния център „Икономика на светло“.
Центърът разработва индекса „Икономика на светло“, който измерва сивите практики у нас. Той отразява данни, събирани посредством анкети, социологически проучвания, статистика, сигнали за нередности и др. Индексът показва процента на легално произвеждания у нас брутен вътрешен продукт (БВП).
За 2011 г. индексът достига 67,40 пункта, докато през 2010 г. е бил 63,97 пункта. Това показва, че у нас се наблюдава намаляване на дела на сивата икономика, съобщи Милена Ангелова, ръководител на проекта и главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
"Въпреки че случаите на сиви практики у нас намаляват, строителството, туризмът и здравеопазването все още са сред секторите, в които се извършват плащания „под масата“ и се назначават най-много хора без трудови договори. В здравеопазването се извършват допълнителни услуги, за които се плаща по нереагламентирани начини“, коментира още тя.
Съществено подобрение през 2011 г. има при събирането на акциза от алкохол и цигари. Все по-малко са и хората, които работят без трудов договор, допълни Ангелова.
Според нея свързването на касовите апарати на търговците с НАП е изиграло важна роля за подобряването на индекса и „изсветляването" на българската икономика.
От центъра допълниха, че в България и Румъния са отчетени най-високите нива на сива икономика в Европейския съюз - над 30% от БВП. За сравнение средният процент за ЕС е между 15 и 17.