fallback

За 95% от българите корупцията е основен проблем за страната ни

Според три четвърти от европейските граждани корупцията съществува на всички управленски равнища

17:46 | 15.02.12 г. 4

Над девет от десет българи смятат, че корупцията е основен проблем за страната ни. Това показват резултатите от публикуваното от Европейската комисия изследване на Евробарометър за възприятията на корупцията.

Само 3% от сънародниците ни смятат, че корупцията не е основен проблем в България, а 2% са посочили, че не могат да дадат мнение.

Най-сериозна е ситуацията в Гърция, където 98% от гражданите на страната смятат корупцията за основен проблем. Подобни са резултатите на Полша, Кипър, Унгария, Румъния и Словения.

На другия полюс е Дания, където 19% от гражданите на страната смятат, че корупцията е основен проблем. С ниски нива на възприятие за корупцията са още Холандия, Люксембург и Финландия.

Резултатите от изследването показват, че като цяло в Европейския съюз (ЕС) корупцията продължава да бъде сериозен проблем, като нивата й дори са се увеличили в последните 3 години.

Почти три четвърти от европейците продължават да смятат корупцията за сериозен проблем и считат, че той съществува на всички равнища на управление. Осем процента от запитаните заявяват, че през изминалата година им е било поискано или от тях се е очаквало да дадат подкуп, показват резултатите.

Близо половината от участниците в допитването посочват, че нивото на корупцията в тяхната държава се е увеличило в последните 3 години. Само 7% от европейците смятат, че то се е намалило, като подобно мнение са изразили предимно поляци, естонци и ирландци.

Три четвърти от европейските граждани освен това смятат, че има корупция и в европейските институции. Широко разпространено е и мнението, че близките връзки между бизнеса и правителствата пораждат корупция. Като фактор, допринасящ за увеличаването на корупцията, са посочени липсата на прозрачност за начина, по който се харчат публичните средства.

Почти 70% от запитаните не смятат, че финансирането на политическите партии е прозрачно. Едва един от петима европейци пък е на мнение, че ЕС спомага за редуцирането на размерите на корупцията.

През юни миналата година Европейската комисия прие пакет от мерки за борба с корупцията. Комисията ще предложи скоро и друго законодателство, по-специално относно отнемането на придобито от престъпна дейност имущество, реформата на правилата за обществените поръчки, по-подробни статистически данни относно престъпността и засилена политика за борба с измамите на европейско равнище.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
fallback