Над 70% от работещите в Испания българи нямат намерение да се връщат в родината си. Завръщане планират едва 5%. Това сочат данните от проучване на Института за икономически изследвания на БАН за миграционния модел в Испания, съобщи БТА.
Проучването е финансирано от Фонд "Научни изследвания" и е осъществено в периода май-юни тази година. То обхваща над 500 българи, живеещи в 24 населени места в Испания, каза доцент Веселин Минчев, заместник-директор на института.
Основната заетост на българите в Испания е в хотелиерството (15%), селското стопанство (12%) и строителството (11%). Близо половината от анкетираните демонстрират много добро самочувствие и твърдят, че по нищо не се отличават от испанците.
"Губим една креативна част от населението, която е способна да се справя сама с проблемите си", коментира Веселин Минчев. Той посочи, че средната възраст на българските емигранти в Испания е 36 години, като 23% от хората са с висше образование.
Близо две трети от заминалите не биха насърчили децата си да се завърнат в България. "Майките в по-голяма степен не искат децата им да се върнат у нас, което е симптом, че нещо в държавата не е наред", коментира Минчев.
Почти 3% от българчетата в Испания не говорят български език, а 15% са със слаби познания по родния си език. Една трета от родителите говорят на децата си на български, но те им отговарят на испански, се посочва още в проучването.