fallback

Мъск и Лашет критикуват германската мания за регулации

В предизборната си кампания Лашет се застъпва за премахване на бюрокрацията, разхлабване на икономическите окови и създаване на нови възможности за растеж

12:53 | 14.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кандидатът за канцлер на Християн-демократичния съюз (ХДС) Армин Лашет чувсва подкрепа в призива си за повече дерегулация и по-малко бюрокрация след обиколка на строителната площадка на американския производител на електрически автомобили Tesla в Грюнхайде близо до Берлин. След посещението от страна на главния изпълнителен директор на компанията Илон Мъск председателят на ХДС призова за по-бързи процедури за одобрение и се застъпи за промяна в правата на сдружения, които имат право да оспорват (има предвид екологични НПО-та, б. ред.). „Не е приемливо някой, който не е засегнат като местен жител тук, а живее край Северно море или Баварските Алпи, да може да заведе дело за спиране на подобни проекти. Трябва да променим нещо“, каза той.

Мъск пък каза, че е проблематично, когато всяка година влизат в сила нови разпоредби и те достигат ниво, при което нищо не може да се направи. Регламентите ще трябва да се преразглеждат редовно. Лашет подчерта, че действащите понастоящем разпоредби са създадени в периода преди Парижкото споразумение за климата. „Но ако ситуацията е толкова сериозна, колкото казва Междуправителствената комисия по изменението на климата, тогава трябва да ускорим нещата“, признава той.

Tesla изгражда автомобилен завод близо до летището на германската столица. Около 500 000 автомобила ще се произвеждат там всяка година. Производството трябваше да започне през юли, но очакванията за старт на производството се изместиха за края на годината. Tesla също така планира и фабрика за батерии, което забавя процеса на одобрение. Досега компанията бе строи с т. нар. предварителни одобрения. Ръководителят на Tesla беше обаче показа увереност, че процесът на одобрение ще приключи през октомври.

След обиколката на бъдещия завод Лашет заяви, че много често чува две думи: „Accelerate - ускорете. И енергиен преход“. Последното е идиосинкратичен превод на „зелената революция“, но централната тема за Лашет все пак остава дерегулацията: „Трябва да станем по-бързи, трябва да съкратим процесите на вземане на решения, трябва да се отървем от бюрокрацията. Трябва да освободим оковите. които задържат решенията в момента, за да можем да постигнем енергийния преход, транспортния преход и да възстановим индустрията в Германия по такъв начин, че да бъде та устойчива". По думите му дебатът през следващите няколко седмици ще бъде: „Искаме ли да се придържаме към статуквото или искаме едно десетилетие на модернизация, за да направим възможни такива иновативни неща“.

В предизборната си кампания за канцлерството Лашет се застъпва за премахване на бюрокрацията, разхлабване на икономическите окови и създаване на нови възможности за икономически растеж. Самият той изказа мнение, че Tesla е поела огромен риск с инвестицията за милиард долари. „Ако одобрението не бъде предоставено, те ще трябва да демонтират всичко тук“. Той се застъпва за това и други компании също да могат да изградят иновативни промишлени предприятия, без да поемат такъв огромен риск.

Самият Мъск вече разкритикува продължителността на процеса на одобрение през април. Това предизвика дискусия относно законодателствата за планирането и екологията в Германия. Противниците на съоръжението за производство на автомобили критикуват изсичането на смърчови гори (местообитание на животински видове), както и големите нужди на завода за вода. Освен това месните жители се опасяват от засилване на транспортния трафик и увеличаване на наемите в покрайнините на Берлин. Фактът, че на мястото са открити три неоторизирани резервоара с химикали, също предизвика раздразнение, при което местната агенция по околна среда на Бранденбург извърши проверка на голямата строителна площадка.

„Той изглежда страхотен човек“. Така Мъск описа Лашет по молба на журналисти. „Но дали политикът ще бъде следващият федерален канцлер, трябва да бъде решено от германския народ на изборите“.

Все пак автомобилният мениджър и политикът имат и различни виждания, поне в една точка.

Когато Лашет подчерта, че политиците няма да отправят строги технически изисквания за типовете задвижване и че например използването на водородна технология в по-големите камиони също ще бъде възможно в допълнение към чисто електрическата технология, Мъск просто махна с ръка, смеейки се. „Водородното инженерство е огромна загуба на време“. Тази конкретна сцена стана източник на подигравки в социалните мрежи. Всъщност водородът в момента не се смята за перспективен по отношение на масовото използване в автомобилите: твърде скъп, твърде тежък, твърде неефективен. От друга страна, Tesla разчита изключително на автомобили с електрически батерии и поради това няма особен интерес да обсъжда алтернативи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:18 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Нотификации виж още