На 19 юли Англия премахна и последните ограничения, свързани с пандемията от коронавируса, и британският премиер Борис Джонсън нарече това "Деня на свободата". Но в същото време новите случаи вече надхвърлят 50 хил. на ден, а много бизнеси се оплакват от хаос с карантинираните, пише в коментар Ройтерс.
Повече от година британците стриктно трябваше да спазват правителствените мерки за карантина, носене на маски на открито и закрито, затворени бизнеси и други рестрикции, целящи ограничаване на разпространението на коронавируса. Но сега 68% от населението на страната вече има две поставени дози и според премиера Борис Джонсън е време ограниченията да се премахнат.
"Ако не го направим сега, ще започнем да се питаме дали изобщо някога ще го направим", коментира той в изявление към нацията на фона на растящите нови случаи.
Само часове по-рано самият Джонсън беше принуден да се самоизолира, макар и да се опита да го избегне, след като беше в контакт със здравния министър, дал положителен тест за коронавирус. Саджид Джавид е ваксиниран с две дози ваксина срещу вируса и коментира, че има само слаби симптоми.
Група учени от целия свят вече предупредиха, че поведението на Джонсън е неетично и застрашава цялата планета. В писмо, публикувано в сп. Lanset 1200 учени и здравни съветници коментират, че по този начин може лесно да се появи нов вариант на вируса, който да избягва защитата на ваксините.
Снимка: Hollie Adams/Bloomberg
Великобритания е транспортен хъб и всеки нов вариант може лесно да се пренесе в останалия свят - това вече се видя с появата на алфа варианта, засегнал Европа, а вероятно Великобритания има водеща роля и в разпространението на делта варианта, коментират още те, цитирани от CNBC.
До голяма степен случващото се в момента в Англия е експеримент - ако ваксините не допуснат тежко протичане на болестта, макар и новите случаи да растат стремително, то и решението на Джонсън всъщност дава изхода от най-тежката здравна криза в последните години. Но ако той се провали - блокадите ще завалят.
На този етап нещата не стоят много добре. Приложението на здравните власти е наредило на стотици хиляди британци да се самоизолират заради контакт с болен от коронавируса. Компаниите се оплакват, че служителите им липсват, за да рестартират бизнеса. Магазините пък предупреждават, че щандовете им бързо се опразват.
Самите британци са разделени относно мерките - някои искат те да продължат, опасявайки се, че вирусът убива и препълва болниците, а за други е крайно време те да бъдат премахнати.
Краят на ограниченията беше отбелязан тази нощ (19 юли) с музикален фестивал и хората танцуваха цяла нощ по улиците на Лондон, разказва още Ройтерс. "Искам да танцувам, да слушам музика на живо, искам да усетя настроението да съм на концерт, да съм с други хора", споделя 31-годишната Джорджия Пийк.
Великобритания е седма в света по брой смъртни случаи от коронавируса - почти 129 хил. Прогнозите са, че новите случаи сега много бързо ще се разраснат.
Все пак Джонсън разчита на успешната си ваксинационна кампания - 87% от пълнолетното население в страната вече има поне една доза ваксина, а 68% - напълно завършен курс. Дневните смъртни случаи са 40, далеч под рекордите от около 1800, регистрирани през януари 2021 година.
Засега властите в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия не споделят ентусиазма на британския премиер и ограниченията остават.