fallback

Русия намали основната лихва до най-ниското ниво от анексирането на Крим

При сегашната цена на петрола средствата на Фонда за национално благосъстояние на Русия ще стигнат за 2 години, твърди Deutsche Bank

16:01 | 24.04.20 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската централна банка намали лихвените проценти с половин процент (50 базисни пункта) и сигнализира за допълнителни намаления на лихвите, тъй като икономиката се насочва към най-големия си икономически спад от повече от десетилетие, предава Bloomberg. Основният лихвен процент беше намален с 50 базисни пункта до 5,5%, се казва в изявление на централната банка, най-ниското ниво от преди анексирането на Крим от страна на Русия през 2014 г. Този ход беше прогнозиран от мнозинството икономисти в проучване на Bloomberg. Рублата поскъпна, а държавните облигации се изстреляха нагоре. През февруари банката, начело на която е Елвира Набиулина, намали лихвения процент с 25 базисни пункта. Рестриктивните мерки, предприети за ограничаване на разпространението на коронавируса и спада на цените на петрола допълнително оказаха натиск върху усилията за намаляване на инфлацията, отбеляза централната банка след края на днешното заседание.

Прогнозата на Руската централна банка е за осреднена инфлация между 3,8% и 4,8% през настоящата година и стабилизацията ѝ в бъдеще до около 4%. Централната банка „отваря перспективата за по-нататъшно намаляване на основния лихвен процент на предстоящите си заседания“, се казва в изявлението. При развитието на ситуацията в съответствие с базовата прогноза на руската централна банка се допуска възможност за допълнително понижаване на водещата лихва на предстоящите заседания, посочи финансовата институция.  Банката прогнозира икономическо свиване от 4% до 6% през тази година и заяви, че цените за руския сорт петрол „Уралс“ могат да достигнат средна цена от 27 долара за барел, около половината от очакваната досега стойност.

По-рано днес ТАСС цитира икономическия обзор на експерти на Deutsche Bank, според който ликвидните средства на Фонда за национално благосъстояние (ФНБ) на Русия могат да стигнат за две години, ако цената на петрола сорт Юралс се запази на равнище 15 долара. В края на март в ликвидната част на фонда са събрани 150 милиарда долара, но след като правителството купи дял в Себранк от централната банка в началото на април, ликвидността би трябвало да намалее до около 120 милиарда долара, се посочва в доклада. При цена на Юралс от 30 долара за барел средствата ще стигнат за шест години, посочват експертите на Deutsche Bank.

Според тях като цяло финансовите буфери на Русия са достатъчни за временен петролен шок. В съчетание обаче с вътрешните икономически щети от разпространението на коронавируса, финскалното пространство (бюджетният резерв, който правителството може да използва за определени цели без да навреди на стабилността на икономиката) ще бъде значително съкратено, особено ако цените на петрола, се възстановяват бавно, допълват експертите. На 21 април цената на Юралс в Северозападна Европа се понижи до 11,59 долара за барел. Това е най-ниската стойност от март 1999 г., когато цената спадна до 11,74 долара, се посочва в материалите на информационната компания Argus Media.

P { margin-bottom: 0.08in }

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:44 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Нотификации виж още