fallback

Мрънкането като национален спорт отмира

Или как три организации искат да върнат младите и предприемчиви българи от САЩ

10:29 | 14.03.19 г. 11
Автор - снимка
Създател

Българският национален спорт - мрънкането и оплакването, че все нещо не е наред, вече като че ли се забравя. До този извод са стигнали участниците в три интересни срещи, част от инициативата RE:TURN, които са се провели през миналата седмица в САЩ – в Сан Франциско, Лос Анджелис и Сиатъл. 

„Аз присъствах и на трите събития, като бях панелист в Сан Франциско. Форматът беше еднакъв и на трите места. Ентусиасти имаше и на трите места. Повечето българи идваха, защото всеки, който живее извън България, има този магнит към страната, иска да помогне с нещо, иска да научи какво се случва, иска да развие някакви връзки, контакти и т.н.“, поясни Елина Халачева, управляващ партньор в BrightCap Ventures в предаването „В развитие“.

На срещите според нея са се дискутирали сфери, в които всеки един българин би могъл да подпомогне страната си - каква е екосистемата в България, какви са условията, дали са подходящи за развиване на бизнес, който да излезе на глобално ниво, и успешни примери на български предприемачи, които се успели на световните пазари.

Един от тези успешни предприемачи, представител на компания, която произвежда мебели – Геновева Христова, управляващ директор в „Лигна груп“, която е присъствала и на трите срещи, изказа в студиото удовлетворението си от това, че на срещите „са липсвали темите за клишета“. „Основното послание, което ние успяхме да дадем на нашите съграждани, е, че България е избор и всеки, който има някакво желание, би могъл да се върне, защото има надежда, случват се много хубави неща в България“.

Най-често задаваните въпроси на срещите са били от самите предприемачи към инвеститорите – какво търсят в компаниите, в които инвестират, и дали средата е подходяща за развиване на бизнес.

„Хората много целенасочено се стремят да постигнат нещо. Държавата със сигурност не пречи, много често и помага. Но и законодателството трябва да се промени. Примерно пенсионните фондове все още нямат право да инвестират във фондове за рисково и дялово инвестиране. Някои от инструментите, които ние използваме за инвестиция, все още са непознати на администрацията. Но като цяло средата е много подходяща. И всъщност успешната формула е да се създаде екип от инженери и програмисти, където е нашата сила“, каза още  Халачева.

Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Нотификации виж още