Хакери все по-често нападат финансови фирми като банки и търговски къщи, като цел на атаките е да се използват компютрите на потърпевшите за добив на криптовалути. За това предупреждава фирмата за киберсигурност SonicWall.
Броят на този вид атаки срещу финансови компании се е увеличил повече от три пъти през полугодието спрямо същия период на миналата година, става ясно от доклад, публикуван във вторник. Общият брой на тези нападения като цяло е нараснал с 30% до 66,7 млн., става ясно.
При т. нар. cryptojacking атаки престъпниците използват зловреден софтуер, за да получат достъп до компютърни мрежи, след което използват тази изчислителна мощ за добив на криптовалути като биткойна – процес, който обикновено изисква инвестиция в скъпо оборудване и изразходва значителен обем електрическа енергия. Потърпевшите често не разбират, че са жертва на такава атака.
Финансовата индустрия е обект на пет пъти повече криптоатаки от търговията на дребно, втория по засегнатост сектор според данните на SonicWall. И докато повече финансови компании преместват приложенията си в базирани на облак системи, то хакерите разпространяват зловредния си софтуер в корпоративните сървъри и други устройства или „отвличат“ Wi-Fi мрежи за получаване на достъп.
Част от увеличението като цяло на криптоатаките се дължи на факта, че властите все повече успяват да се справят с т. нар. рансъмуеър атаки (при които се иска откуп), което кара киберпрестъпниците да променят методите си, се казва в доклада.
„За разлика от рансъмуеър атаките, които обявяват присъствието си и разчитат много на комуникация с жертвата, криптоатаките могат да са успешни, без жертвата да е наясно за тях“, се казва в доклада. „А за някои притеснени киберпрестъпници по-малкият риск си заслужава да бъде пожертвано потенциално по-голямото възнаграждение“, се посочва още.
SonicWall отбелязва, че има и някои окуражителни сигнали. През второто тримесечие броят на криптоатаките намалява с над 50% спрямо предходните три месеца до 21,6 млн. Тази тенденция обаче следва типичен сезонен модел, при който атаките намаляват през второто и третото тримесечие, но се увеличават през последните три месеца на годината, става ясно от доклада.