Разпродажбите при криптовалутите от края на ноември не успяха да повлияят силно на апетита за стейбълкойни – техните не толкова вълнуващи братовчеди.
Докато монети като бинанс койн, солана, кардано и полкадот поевтиняха с по 36%, че и повече спрямо последните си рекордни стойности, пазарната оценка на стейбълкойните – чиято цена е обвързана с друг актив, най-често щатски долар – продължава да расте.
Тетерът сега има пазарна капитализация от около 78,5 млрд. долара, показват данни на CoinGecko, цитирани от Bloomberg така той остава зад само биткойна и етера. От своя страна, USD койн (USDC) наскоро изпревари солана и застана на петата позиция с пазарна капитализация от 44 млрд. долара.
Минути след 12:30 ч. българско време днес биткойнът и етерът поевтиняваха със съответно 0,6% и 1,7% за последните 24 часа. Тетерът и USD койн, от своя страна, са назад с по-ограничените 0,3%.
Пазарната капитализация на USD койн спрямо тази на солана.
Една от причините за здравословния апетит към стейбълкойни на един иначе бурен пазар е това, че те предлагат начин за набавяне на примамлива доходност, казва Хайден Хюс, главен изпълнителен директор на Alpha Impact, социална платформа за криптотърговци.
„Участниците на пазара са склонни да взимат назаем стейбълкойни, които да използват като ливъридж за спекулации с други активи и това създава примамлив кредитен пазар, където кредиторите могат да дават стейбълкойни и да печелят 10% до 19% за заеми, които са напълно обезпечени“, посочва Хюс. „В периоди на волатилни пазари това е много по-примамливо, отколкото просто да се купуват биткойни за много участници“, допълва той.