Заради недостига на електроенергия Косово забрани добиването на криптовалути, съобщава Ройтерс. Страната изпадна в най-тежката енергийна криза от десетилетия, след като се оказа, че производствените мощности не достигат.
Заради недостига в края на годината в страната беше обявено извънредно положение, въведен е и режим на тока. Много компании и домакинства в страната си купиха електрогенератори, за да се справят с кризата, припомня още агенцията.
Сега министърът на икономиката и енергетиката Артане Ризваноли забрани и добивът на криптовалути, който е силно енергоемка дейност, за да пести енергия. "Всички правораздавателни агенции ще спират тази дейност в сътрудничество с институциите, които ще идентифицират мястото, където се добиват криптовалути", заяви министърът.
Ниската цена на тока в последните години насърчи много младежи в Косово да се препитават именно от добива на електронните пари. Един от тях разказва пред Ройтерс, че плаща 170 евро на месец сметка за електроенергия, а парите, които печели от добива на криптовалути, са средно 2400 евро на месец.Тази дейност е много популярна в северните части на страната.
Но сега заради аварии производството на въглищните централи е ограничено и на правителството се налага да внася скъпа електроенергия. Вносът покрива около 40% от потреблението на електроенергия в страната.
В края на годината правителството обяви извънредно положение в страната заради енергийната криза, което позволи редица ограничения в потреблението. Енергийната компания Kosovo Energy Distribution System (KEDS) например въведе режим на тока 2х2 часа.
Косово разчита на лигнитните въглища като основен енергоизточник, макар че това е едно от най-замърсяващите производства. Страната с население от 1,8 млн. души обаче е една от най-богатите на лигнитни въглища в Европа. Секторът получава сериозна субсидия от правителството и домакинствата плащат към 0,06 евро за киловатчас, тоест една от най-ниските цени в Европа.
През миналата зима средната цена на електроенергията достигаше 70 евро за мегаватчас, изчислява и премиерът на страната Албин Курти. Днес вносът излиза около 515 евро за мегаватчас.