На криптовалутите се приписват много грехове от техните критици, но сега официално вече токените са харам. Поне според официалните религиозни власти в мюсюлманска Индонезия.
Използването на каквито и да е било криптоактиви като форма на валута е забранено за мюсюлманите, обяви индонезийският съвет на религиозните лидери, предаде Bloomberg.
Националният съвет на Улемата определи криптовалутите за харам, тъй като те носят елементи на несигурност, на тях се правят залози и могат да причинят вреда. Това коментира Ниам Шолех, ръководител на звеното за религиозни укази, след като в четвъртък съветът проведе експертно изслушване.
Той обаче все пак даде надежда на мюсюлманите, които се интересуват от биткойн, етер или някоя от хилядите други дигитални монети. Ако дадена криптовалута – като стока или дигитален актив, може да се придържа към постулатите на шариата и покаже, че от нея има ясна полза, то може да бъде търгувана.
Националният съвет на Улемата отговаря за придържането към шариата в страната с най-голямо мюсюлманско население в света. В Индонезия финансовото министерство и централната банка се консултира със съвета при уточняване на ислямски финансови въпроси.
И макар решението да не означава, че търговията с криптовалути ще бъде изцяло преустановена в страната, то може сериозно да повлияе на готовността на мюсюлманите да инвестират в този вид активи или да разубеди някои от издаването на нови финансови криптоинструменти.
Индонезийската централна банка разглежда възможността за издаване на дигитална валута, но все още не е обявено окончателно решение.