Още една лоша седмица за цената на биткойна може да се окаже предпоставка за задаващи се нови проблеми. На това мнение поне са някои стратези, наблюдаващи настоящата разпродажба при най-голямата по пазарна капитализация криптовалута.
Ново поевтиняване може да постави зоната на 20-те хиляди долара като потенциална цел, смятат от Oanda Corp., Evercore ISI и Tallbacken Capital Advisors LLC, пише Bloomberg. Само тази седмица биткойнът поевтинява със 7% и се търгува малко под 34 хил. долара към 12 ч. българско време.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinDesk
Криптовалутата „опасно приближава равнището от 30 хил. долара“ на фона на нарастващите регулаторни тревоги в САЩ, като има риск от „огромно количество инерция за продажба“, посочва Едуард Моя, анализатор в Oanda Corp.
Биткойнът поевтиня с около 30 хил. долара спрямо априлския си рекорд на фона на критики за екологичния му отпечатък, отправени от милиардера Илон Мъск, и нови ограничения на криптосектора в Китай. Фактът, че американските власти са успели да си върнат по-голямата част от откупа за хакерската атака срещу Colonial Pipeline също влоши настроението на пазара, разваляйки имиджа на криптовалутата, че е недосегаема за държавен контрол.
Техническият стратег на Evercore Рич Рос и анализаторът на Tallbacken Capital Advisors Майкъл Пюрвс определиха зоната около 20 хил. като потенциално ключово равнище, ако биткойнът поевтинее по-осезаемо спрямо сегашната си цена.
Въпреки това други все още са уверени в дългосрочните перспективи.
Главният изпълнителен директор на MicroStrategy Inc. Майкъл Сейлър увеличи продажбата на облигации под инвестиционния клас до 500 млн. долара от 400 млн. долара, за да финансира покупката на още биткойни. MicroStrategy е една от най-бичи настроените към криптовалутите публични компании.
В Ел Салвадор пък биткойнът вече е официално платежно средство.
И все пак, само седмица след абсолютния рекорд на биткойна Пюрвс от Tallbacken предупреди, че бичите настроения изглеждат „много оспорвани“.
„Колко ниско може да стигне? Най-очевидният отговор продължава да е пълна корекция от пика след 20 хил. долара – с други думи обратно на 20 хил. долара“, посочи той.
Междувременно се засилва и дебатът за това колко строг трябва да е контролът на криптовалутите. Хестър Пиърс от американската Комисия за ценни книжа и борсови операции заяви, че се притеснява от натиска за по-активна роля на регулаторите на криптопазара, става ясно от интервю за Financial Times.