Поредната криптовалутна сага се разигра през уикенда след загадъчен туит от изпълителния директор на Tesla Илон Мъск. Мъск туитна „меме за разпадане“ с хаштаг „#bitcoin“ и емотиконка с разбито сърце. След това цената на биткойна се свлече до 37 070 долара, много под предишния рекорд от 64 802 долара, на чиято цена цифровата валута се търгуваше в средата на април. Цените на други криптовалути също се сринаха: Етерът се обезцени с 4,2%, а доуджкойнът, всъщност любимец на Мъск, поевтиня с 4,7%. След това, два часа след първия си туит, Мъск публикува меме с надпис „Липсваш ми“.
Двете публикации получиха хиляди коментари, включително снимки на треперещ мъж и призиви „Оставете ни на мира“ и „Спрете да манипулирате“. Някои потребители на Twitter дори блокираха Мъск, но на фона на неговите 55 милиона последователи няколко ренегати няма да направят голяма разлика.
Мъск и представители на Tesla не са коментирали темата пред Wall Street Journal.
Но случилото се е още едно доказателство за влиянието, което Мъск оказва върху най-голямата децентрализирана криптовалута в света.
Стойността на биткойна се срина с повече от 30% от 12 май, когато Мъск написа в Twitter, че Tesla ще спре приемането на криптовалутата като начин за заплащане за своите превозни средства, като се позовава на използването на изкопаемите горива, включително въглища, при добива на биткойни.
Решението бележи рязък обрат от февруари, когато Tesla заяви, че е направила голям финансов залог върху биткойна и ще го приеме като начин на плащане в САЩ, което доведе до скок на цената.
„Илон Мъск е горилата в стаята“, казва Стивън Келсо, ръководител на пазарите в брокера ITI Capital. „Култът към личността, който е толкова голяма част от интернет, ще бъде нещото, което движи биткойна“.
Все пак влиянието на Мъск върху биткойна скоро може да започне да отслабва, добавя Келсо.
По-рано тази година Tesla заяви, че е продала част от своите биткойни с печалба през първото тримесечие.
Пазарът на доуджкойн, криптовалутата, създадена като шега, също е чувствителен към коментарите на Мъск. Цената му скочи по-рано през миналата седмица след включването му в безплатната платформа на Coinbase Global Inc., подпомогната от съобщение от страна на Мъск, според което системата на доуджкойн ще замени глобалната финансова система. Преди по-малко от месец той предизвика срив в цената на доуджкойна, когато го нарече „шум“ в епизод от „Saturday Night Live“.
Последните му туитове предизвикаха известна загриженост, че той може да не обърне позицията си по отношение на биткойна толкова лесно. Други просто се объркаха.
„Това са отношения на любов и омраза“, казва Найм Аслам, главен пазарен анализатор в брокерската компания AvaTrade. „Не е ясно дали той иска да се раздели с биткойн: неговите туитове са много загадъчни и държат хората в напрежение".
Някои търговци избраха да гледат на ниските цени в петък като на възможност за закупуване на повече биткойни.
Биткойнът обаче получи тласък през уикенда. Салвадор обяви, че криптовалутата ще се превърне в официално платежно средство в централноамериканската държава. По този начин президентът на страната Найиб Букеле иска да стимулира икономическия подем.
Във видео запис за „Биткойн 2021“, многодневна конференция в Маями, обявена за най-голямото биткойн събитие в историята, президентът Букеле обяви партньорството на Ел Салвадор с компанията за цифрови портфейли Strike за изграждането на модерна финансова инфраструктура на страната с помощта на биткойн технология.
„Следващата седмица ще изпратя на конгреса законопроект, който ще превърне биткойните в законно платежно средство“, каза Букеле, цитиран от CNBC.
Джак Мълърс, съосновател на платформата Strike, каза, че това ще е сериозен сигнал за криптосвета.
„Задържането на биткойн осигурява начин за защита на развиващите се икономики от потенциални шокове на инфлацията на фиатната валута“, казва Мълърс.
Ел Салвадор е до голяма степен кешова икономика, където около 70% от хората нямат банкови сметки или кредитни карти. Паричните преводи или парите, изпратени вкъщи от мигранти, представляват повече от 20% от брутния вътрешен продукт на Салвадор. Текущите услуги могат да начисляват такса от 10% или по-високи за тези международни трансфери – нещо, което понякога може да отнеме дни, за да пристигне и което понякога изисква физическо вземане.
Биткойнът не е подкрепен от актив, нито има пълната подкрепа на някое правителство. Стойността му произтича отчасти от факта, че е оскъден – предвидено е да съществуват само 21 милиона биткойна.
Това не е първият опит на Салвадор с биткойните. През март Strike стартира там приложението си за мобилни плащания, което бързо се превърна в най-изтегляното приложение в страната.
Букеле е много популярен, като популистката му партия "Нови идеи" помете конкуренцията на неотдавнашните избори. Новият парламент обаче наскоро беше подложен на сериозна критика, след като свали главния прокурор и висши съдии. Този ход накара Американската агенция за международно развитие да изтегли финансовата си помощ за националната полиция на Салвадор и Института за обществена информация, вместо да пренасочи средства към групи на гражданското общество.
преди 3 години Уж децентрализрана, пък щом клоака като Салвадор казва, че ще го прави национална валута, всички скачат, забележете, че там 70% от хората нямат банкови сметки дори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Га ядохаа кифтееата ни рИваха. Когато тоя клоун вдигаше биткойна му се кефеха, сега да спрял отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Га ядохаа кифтееата ни рИваха. Когато тоя клоун вдигаше биткойна му се кефеха, сега да спрял отговор Сигнализирай за неуместен коментар