Поредната криптовалутна сага се разигра през уикенда след загадъчен туит от изпълителния директор на Tesla Илон Мъск. Мъск туитна „меме за разпадане“ с хаштаг „#bitcoin“ и емотиконка с разбито сърце. След това цената на биткойна се свлече до 37 070 долара, много под предишния рекорд от 64 802 долара, на чиято цена цифровата валута се търгуваше в средата на април. Цените на други криптовалути също се сринаха: Етерът се обезцени с 4,2%, а доуджкойнът, всъщност любимец на Мъск, поевтиня с 4,7%. След това, два часа след първия си туит, Мъск публикува меме с надпис „Липсваш ми“.
Двете публикации получиха хиляди коментари, включително снимки на треперещ мъж и призиви „Оставете ни на мира“ и „Спрете да манипулирате“. Някои потребители на Twitter дори блокираха Мъск, но на фона на неговите 55 милиона последователи няколко ренегати няма да направят голяма разлика.
Мъск и представители на Tesla не са коментирали темата пред Wall Street Journal.
Но случилото се е още едно доказателство за влиянието, което Мъск оказва върху най-голямата децентрализирана криптовалута в света.
Стойността на биткойна се срина с повече от 30% от 12 май, когато Мъск написа в Twitter, че Tesla ще спре приемането на криптовалутата като начин за заплащане за своите превозни средства, като се позовава на използването на изкопаемите горива, включително въглища, при добива на биткойни.
Решението бележи рязък обрат от февруари, когато Tesla заяви, че е направила голям финансов залог върху биткойна и ще го приеме като начин на плащане в САЩ, което доведе до скок на цената.
„Илон Мъск е горилата в стаята“, казва Стивън Келсо, ръководител на пазарите в брокера ITI Capital. „Култът към личността, който е толкова голяма част от интернет, ще бъде нещото, което движи биткойна“.
Все пак влиянието на Мъск върху биткойна скоро може да започне да отслабва, добавя Келсо.
По-рано тази година Tesla заяви, че е продала част от своите биткойни с печалба през първото тримесечие.
Пазарът на доуджкойн, криптовалутата, създадена като шега, също е чувствителен към коментарите на Мъск. Цената му скочи по-рано през миналата седмица след включването му в безплатната платформа на Coinbase Global Inc., подпомогната от съобщение от страна на Мъск, според което системата на доуджкойн ще замени глобалната финансова система. Преди по-малко от месец той предизвика срив в цената на доуджкойна, когато го нарече „шум“ в епизод от „Saturday Night Live“.
Последните му туитове предизвикаха известна загриженост, че той може да не обърне позицията си по отношение на биткойна толкова лесно. Други просто се объркаха.
„Това са отношения на любов и омраза“, казва Найм Аслам, главен пазарен анализатор в брокерската компания AvaTrade. „Не е ясно дали той иска да се раздели с биткойн: неговите туитове са много загадъчни и държат хората в напрежение".
Някои търговци избраха да гледат на ниските цени в петък като на възможност за закупуване на повече биткойни.
Биткойнът обаче получи тласък през уикенда. Салвадор обяви, че криптовалутата ще се превърне в официално платежно средство в централноамериканската държава. По този начин президентът на страната Найиб Букеле иска да стимулира икономическия подем.
Във видео запис за „Биткойн 2021“, многодневна конференция в Маями, обявена за най-голямото биткойн събитие в историята, президентът Букеле обяви партньорството на Ел Салвадор с компанията за цифрови портфейли Strike за изграждането на модерна финансова инфраструктура на страната с помощта на биткойн технология.
„Следващата седмица ще изпратя на конгреса законопроект, който ще превърне биткойните в законно платежно средство“, каза Букеле, цитиран от CNBC.
Джак Мълърс, съосновател на платформата Strike, каза, че това ще е сериозен сигнал за криптосвета.
„Задържането на биткойн осигурява начин за защита на развиващите се икономики от потенциални шокове на инфлацията на фиатната валута“, казва Мълърс.
Ел Салвадор е до голяма степен кешова икономика, където около 70% от хората нямат банкови сметки или кредитни карти. Паричните преводи или парите, изпратени вкъщи от мигранти, представляват повече от 20% от брутния вътрешен продукт на Салвадор. Текущите услуги могат да начисляват такса от 10% или по-високи за тези международни трансфери – нещо, което понякога може да отнеме дни, за да пристигне и което понякога изисква физическо вземане.
Биткойнът не е подкрепен от актив, нито има пълната подкрепа на някое правителство. Стойността му произтича отчасти от факта, че е оскъден – предвидено е да съществуват само 21 милиона биткойна.
Това не е първият опит на Салвадор с биткойните. През март Strike стартира там приложението си за мобилни плащания, което бързо се превърна в най-изтегляното приложение в страната.
Букеле е много популярен, като популистката му партия "Нови идеи" помете конкуренцията на неотдавнашните избори. Новият парламент обаче наскоро беше подложен на сериозна критика, след като свали главния прокурор и висши съдии. Този ход накара Американската агенция за международно развитие да изтегли финансовата си помощ за националната полиция на Салвадор и Института за обществена информация, вместо да пренасочи средства към групи на гражданското общество.
преди 3 години Нека нека, НЕКА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 100 к цена щяла да се случи, без значение...на всички факти?? Извинявай, но твоето вече навлиза в границите на шиткойн-сектантството. Приятен събеседник си по другите теми, затова нека се съсредоточим върху тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години то не беха тесли, не беха летящи чинии от тук до Марс та чак до на баба си пантофите и с бързия му влак ... сега и криптаж го играел, мноо ги разбирал мда то се вижда от самолет че глобалягите го развяват тоя лайннap само кат байрак та да лае глупости и балъците веееерват ли верват, а действителността я видехме .... Почнал като проект на Джордж Буш младши с либерастните му идеологии дали му технологии, GMC, NASA да покае как либерастния свят щял да бъде по добър, момчето учило физика и икономика било обещаващо и станал нито едното нито другото, всичките му подставени измислени фирми са на загуба и остана само да се прай на трейдър като лъже публично ората .... кво има се каже повече, ше следва демонтаж ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Вероятно ще го кажеш и на 100к, каквато цена ще се случи без значение дали сме вече в мечи пазар за няколко години или ще видим растеж до края на годината. Цената в краткосрочен план не ме интересува, доколкото хоризонта ми е десет години, т.е. декември 2026 предвид това, че съм купувал декември 2016. Ако към този месец и година цената е $ 0 долара, значи вложението е неуспешно. Което е част от играта, между другото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не казвай, че Бъфет не знаел какво е биткойм и затова не го купува, защото не звучи сериозно. Той именно защото знае какво е, затова не го харесва. Все пак е май-успешния инвеститор за всички времена, доказан десетилетия наред. Биткойна не му е първата пирамида, с която се сблъсква. В биткойн няма никаква иновация, нито ще има - нещо, което не върши никаква работа, но е нарочено за ценно от група хора. Иновацията е Блокчейн, а Блокчейн няма нужда от биткойн, за да работи, може с всякакви койнчета. Както ти казах преди, според мен най-добрите дни на биткойн отминаха. (Казах ти го на ниво над 50к). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз също не съм all in в биткойн, респективно също смятам тази си инвестиция за рискова. Но съм преценил, че риска си струва. Не ми се рови във форума на investor.bg, за да намеря един мой коментар от средата на февруари, в който посочих, че съм продал акциите си в Tesla. Общо взето, почти обрах върха, т.е. близо до $800 за акция. Така, че имам ясна представа кога, колко и защо. Ще го направя и за биткойн след 5-6 години. Относно Бъфет и приятеля му Чарли Мънгър, които нямат никаква представа за биткойн и говорят откровени глупости ще кажа, че всеки има своя кръг на компетентността, а тази на Berkshire hathaway никога не е била в иновации и хай тек компании. Те пропуснаха Google, Microsoft, Amazon, Tesla, Facebook и всеки един успешен проект, който се случи през последните двадесет години. Та в тази връзка не знам защо ми го даваш за пример?! Единствената им успешна инвестиция е Apple, като и там пропуснаха да влязат в началото на века след краха на дот ком бума, когато Apple струваха 1-2 долара за акция. А и откровено казано, за очакваш двама мъже на 90г. да ти обясняват за иновация през последното десетилетие е малко несериозно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Преди да цитираш гръмки имена на фондове, които са купили, започни с процента, който им е шиткойн от портфолиото. Всеки фонд има няколко процента от активите, които се инвестират във високорискови и спекулативни покупки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не е лошо да чуеш последните изявления на Далио. А и му виж процента от портфолиото, вложен в койнченца, аз бих заложил за нещо, след петата нула след десетичната запетая. Легендите на Уолстрийт са спекуланти, що да не изкарат някой лев от лале-феновете на 21ви век? А този, неизвестния Бъфет, той какво казва по въпроса, след като вече за доказателство се дават не доводи, а имена? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Точно така, това си ви остава, като няма доводи, се почва с лафчетата "стой си беден", "бумър", "не го разбираш", нокойнър" и и тн. глупости, а сега и "лузър". Нещо да не пропуснах? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Очаквам да разкажеш за "фундаменталната" промяна във финансовата система, която щяла да бъде осъществена от койнче, което никога няма да бъде официално разплащателно средство? И само да ти кажа, защото явно не си учил икономика, дефлационни или поскъпващи пари са колапс за икономиката. Време е да се спре с елементарните манупулации към хора с никакви познания, които трябва да влязат да ви крепят пирамидата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар