Криптоентусиастите получиха тежък удар в сряда, когато Илон Мъск, ексцентричният основател на Tesla Inc. и вторият по богатство човек в света, обяви, че неговата компания вече няма да приема плащания в биткойни за своите електромобили.
Да, това е същият човек, който само преди няколко месеца обяви, че Tesla е инвестирала 1,5 млрд. долара в биткойни, а седмици по-късно започна да приема криптовалутата за покупки на електромобили.
Той написа „Вярно“ в отговор на поредица от туитове, в които се цитира проучване, че добивът на биткойни може да навреди на възхода на възобновяемата енергия, изготвено от Ark Investment Management LLC. Криптовалутата е известна с това, че с енергоемка, а индустрията продължава да търси евтини и изобилни източници на захранване.
След като бе обявена промяната в позицията на Мъск, биткойнът поевтиня с 15% до почти 46 хил. долара. Към 15:20 ч. българско време криптовалутата се разменя за 50 199,58 долара, което е понижение от 11,5%. Спадовете се разпростират и сред другите основни дигитални пари.
Какво обаче смята индустрията за поредното изненадващо развитие от Мъск в сектора обобщава Bloomberg:
Предстоят нови рекорди?
„Това може да е разпродажбата, която да постави биткойна напът за нови абсолютни върхове“, смята Дейвид Грайдър от Fundstrat Global Advisors LLC. „Смятаме, че новината е прекалено раздута и няма да е изненада, ако Tesla сигнализира, че има планове да направи криптото „по-зелено“, се казва в бележка до клиентите. По думите на Грайдър биткойнът укрепва от месеци на фона на отслабващото му пазарно лидерство, но той все още е бичи настроен, а очакванията му са цената да достигне 100 хил. долара.
Нужно е обяснение
„Най-логичният отговор е, че той усеща натиск“ от хора, които смятат, че човек не може да е „зелен“ и да притежава криптовалути, посочва инвеститорът Майкъл Терпин, според когото подобна позиция е чисто е просто „неинформирана“.
„Първо, на практика няма изразходване на енергия при изпращането на биткойни, а добивът на нови монети за поддържане сигурността на мрежата все още иска далеч по-малко количество енергия (и 70% от нея е от възобновяеми източници), отколкото количеството енергия, изразходвано за добив на злато, или енергията за световната банкова система“, смята той.
Наблюдавайте другите криптовалути
Не е изключено Мъск да е хвърлил око на стимулирането на друга монета с по-зелен и, да кажем, по-пухкав профил. Един от най-харесваните отговори на оригиналния пост на Мъск в Twitter бе този на Били Маркъс, един от съоснователите на доуджкойна – криптовалутата, взела името си от меме с кучето шиба-ину. Този токен стана новият любимец на Мъск, както и на тълпите инвеститори на дребно.
„Ако само имаше криптовалута с комбиниран добив (merge-mined – бел. ред.), която е с много по-малък въглероден отпечатък от биткойна, и също така има куче на нея“, написа Маркус.
При така нареченият комбиниран добив може да се „копаят“ две или повече еднородни блокчейна по едно и също време.
Не се връзва
„Като цяло е малко изненадващо, като се има предвид, че Tesla купи биткойни за съхранение през януари и аргументът е същият, независимо дали използваш биткойни за съхранение на стойност или за трансакции“, заяви Виджай Айар, ръководител на Азиатско-Тихоокеанското звено на Luno. „Така че не се връзва. Обикновено в подобни случаи има скрити мотиви“, допълва той.
Не може да бъде
А за някои реакцията на Мъск граничи с невероятното.
„Кажи ми, че акаунтът ти е хакнат, без да ми казваш, че акаунтът ти е хакнат“, написа криптоанализаторът Ясин Елманджира в отговор на туита на Мъск.
Шансове за покупка
„В ретроспекция това е страхотна възможност за покупка“, посочи на свой ред дългогодишният криптоентусияст и съосновател на Gemini Trust Co. LLC Камерън Уинкълвос в Twitter.