Една от най-големите криптоборси в Турция обяви, че няма достатъчно финансова сила, за да продължи дейността си, карайки стотици хиляди инвеститори да се страхуват за спестяванията си. Притесненията се разпалиха още повече, след като стана ясно, че 27-годишният основател на платформата е напуснал страната, съобщава Bloomberg.
Не е ясно колко точно потребители на борсата Thodex са засегнати, нито за какви суми става въпрос. В изявление от неизвестно място изпълнителният директор Фарук Фатих Йозер обеща да възстанови парите на инвеститорите и да се върне в Турция, за да се изправи пред правосъдието. Към четвъртък вечерта сметките на компанията са запорирани, а полицията е обискирала централата на фирмата.
Според данни на турския в. Haberturk може да става въпрос за сума около 2 млрд. долара. Според адвокат, представляващ жертвите, инвестираните пари от около 390 хил. активни потребители са станали „невъзстановими“. Йозер оспорва и двете цифри, според него става въпрос за засегнати 30 хил. потребители, става ясно от позиция на сайта на компанията.
Адвокатът на Thodex също потвърди пред Bloomberg, че Йозер не е в Турция, но заяви, че не знае къде се намира той. Според информация на агенция Demiroren той е заминал за Албания във вторник, като преди това е публикувал своя снимка от летището в Истанбул.
И докато власти и потребители се опитват да изяснят какво точно е станало, то от кабинета на президента Реджеп Ердоган веднага призоваха за незабавни регулации на криптопазара.
Турското правителство трябва да предприеме действия „колкото се може по-бързо“, каза пред Bloomberg Чемил Ертем, старши икономически съветник на Ердоган. „Създават се пирамидни схеми. Турция несъмнено ще създаде регулация, която да е в унисон с икономиката, но също и следвайки международните тенденции“.
Алтернативни инвестиции
Thodex бе част от бума, който привлече тълпи от турци към криптовалутите в търсене на защита за спестяванията си от растящата инфлация и несигурната валута. Инфлацията в страната достигна 16,2% през март – повече от три пъти целта на централната банка за 5%. Само през тази година турската лира се обезцени с 10% спрямо долара, отбелязвайки девета поредна година на загуби.
По-рано тази седмица стана ясно, че турските власти са използвали 165 млрд. щатски долара от валутните резерви на централната банка през 2019 и 2020 г. По думите на Ердоган в момента централната банка разполага с резерви от около 90 млрд. долара“, каза той пред депутатите в Анкара. „Тези резерви могат да бъдат използвани отново, когато е необходимо, или могат да се повишат до над 100 млрд. долара“ в бъдеще, каза още той пред депутати.
Именно притесненията за свиващите се валутни резерви на страната, разпалиха още повече тревогите за депозитите както в лири, така и в долари, тласкайки потребителите към алтернативни инвестиции.
Миналия петък обемът на търговия на турския криптопазар се утрои до над 1,2 млрд. долара спрямо само седмица по-рано, показват данни, публикувани от coingecko.com. За сравнение дневният обем, търгуван в рамките на основния турски индекс, е в размер на около 3,1 млрд. долара.
„Човек може да отвори криптоборса със само 50 хил. лири (около 6000 долара) капитал“, посочва Огюз Еврен Кълъч, адвокат на потребители на Thodex. „Има огромна регулаторна пропаст в този сектор“, допълва той.
Доуджкойн кампания
Миналия месец Thodex започна кампания за увеличаване на своите потребители, предлагайки милиони безплатни доуджкойни за всяка нова регистрация. Според сайта на компанията 4 млн. токена са били раздадени, въпреки че според съобщения в социалната мрежа много от потребителите така и не са ги получили.
„Роден съм като едно от трите деца на държавен служител“, каза Йозер в изявление, в което допълва, че не е завършил средно училище. Той самият споделя още, че когато компанията му е започнала да има финансови проблеми, той е мислил или за самоубийство, или да се предаде на властите. Но и двата варианта са означавали, че активите на потребителите няма да бъдат възстановени.
„Затова реших да остана жив и да се боря, да работя и да ви изплатя дълговете си“, казва още той. „В деня, в който изплатя дълга си, ще се върна в моята страна и ще се предам на правосъдието“, посочи още Йозер.