Пазителите на финансовия сектор изглежда са готови да увеличат усилията за регулирането на криптовалутния сектор.
Това поне е мнението на Шийла Уорън, блокчейн експерт към Световния икономически форум, според която сред предизвикателствата са догонването на безграничната природа на биткойна и другите дигитални валути, както и даването на гаранции, че с регулациите няма да бъдат потиснати иновациите.
„Ще видим нов кръг от много драматични опити за регулиране на това пространство“, посочи Уорън, която е ръководител на звеното за данни, блокчейн и дигитални активи към организацията, по време на онлайн семинар на Bloomberg. Според нея колкото повече активност има в това пространство, толкова повече налице е и желание регулаторите да се намесят.
Дигиталните пари привличат още повече внимание с първичното публично предлагане на платформата Coinbase в сряда на Nasdaq освен с почти деветкратното увеличение в цената на биткойна през последната година. Увеличават се и корпоративните инвестиции в криптовалути. По-рано през годината Tesla съобщи, че е купила биткойни за 1,5 млрд. долара, а отскоро компанията приема и плащания с криптовалутата.
Всичко това накара правителствата да разгледат риска около сектора по-внимателно заради увеличаването на инвеститорската база.
Еуфорията около биткойна достигна нов пик тази седмица, когато цената му премина и прага от 64 хил. долара. Тя обаче се сви отново след дебюта на Coinbase в Ню Йорк, чиито акции завършиха сесията със спад от 14% въпреки първоначалните ръстове.
Към 12:30 ч. българско време дигиталната валута се разменя за 62 764,22 долара, което е спад от 1,1% за последните 24 часа.
Въпреки всичко листването на Coinbase поставя началото на нов период на ускорена активност в криптоиндустрията, заяви Уорън. Според нея някои виждат това като достигането на върха в сектора, но това е погрешно разбиране.