Биткойнът е „икономическо странично забавление“ и представлява слаба защита при спад на цените на акциите, твърдят анализатори от американския финансов холдинг JP Morgan в отрезвяваща оценка, която може да подкопае поскъпването на криптовалутата до рекордно високите ѝ нива, предаде Ройтерс.
Текущите цени са доста над оценките на JP Morgan за справедливата стойност на биткойна, а широкото му навлизане сред инвеститорите увеличава корелацията му с цикличните активи, което намалява ползите от диверсификацията с биткойн, се казва в меморандум на инвестиционната банка.
Най-популярната криптовалута се търгуваше на рекордно високото ниво от 52 722 долара малко след 13 ч. българско време, поскъпвайки с 2% за последните 24 часа. Конкурентният етер се търгуваше близо до рекорда си от 1 951 долара, достигнат по-рано в петък.
Биткойнът поскъпна с 45% от началото на февруари, подкрепен от признаците, че печели признание сред основните инвеститори и компании като Tesla, Mastercard и BNY Mellon, но много наблюдатели остават скептични към нерегулирания и силно нестабилен дигитален актив.
„Крипто активите продължават да са най-лошото хеджиране за големи спадове при ценните книжа, със съмнителни ползи от диверсификацията при цени досега над производствените разходи, докато корелациите с цикличните активи нарастват, тъй като крипто собствеността става все по-масова“, аргументират се анализаторите от JP Morgan.
Някои от поддръжниците на биткойна твърдят, че криптовалутата е „цифрово“ злато, което може да осигури защита срещу инфлацията и спад на стойността на долара.
Въз основа на тази логика биткойнът ще трябва да поскъпне до 146 хил. долара в дългосрочен план, за да може пазарната му капитализация да се изравни с общите инвестиции на частния сектор в злато чрез борсово търгувани фондове или кюлчета и монети, изчисляват от JP Morgan.
Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск заяви в четвъртък, че притежаването на биткойни е само малко по-добро от държането на пари в брой. Той също така защити неотдавнашната покупка на Tesla на биткойни за 1,5 млрд. долара, което отново разпали масовия интерес към цифровата валута.